Rīgas mēra
amata kandidāts

Mārtiņš Staķis

Mārtiņa divi galvenie principi, Rīgas mēra amatā

Nav nevienam jāstāsta, kāds ir iepriekšējās Rīgas vadības atstātais mantojums. Daži politiķi pat sludina, ka Rīga ir sabrukusi. Taču sagruvusi nav pilsēta. Drupās ir korupcijas, savējo biznesa un neprofesionālu ielikteņu saēstā Rīgas dome.

Ikvienam rīdziniekam ir redzams, ka Rīgas veco pārvaldību raksturo divas smagas slimības – zagšana un slinkums. Kas netiek aiznests, tiek atstāts pusdarīts. Lai ko viņi sāktu, seko skandāli un slikti padarīts darbs. Pat tilti nu tiek asfaltēti, tikai pēc tam konstatējot, ka balsti ir sabrukuši.

Kas netiek aiznests, tiek atstāts pusdarīts.

Tāpēc es uzskatu, ka ar pirmo jaunās domes darba dienu jāizdara divas lietas – jāizveido pašvaldībā sistēma, kurā korupcija būtu neiespējama, un jāpanāk, ka Rīgas nodokļu maksātāji maksā tikai par kārtīgi padarītu darbu un tikai tirgus cenu. Un nevienu eiro vairāk.

Rīga ir bagāta pilsēta. Rīdzinieki ir strādīgi un gudri, mēs varam lepoties ar uzņēmīgiem un talantīgiem pilsētniekiem. Esmu pārliecināts, ka ar Rīgu viss būs kārtībā, ja Rīgas dome un Rīgas mērs savā darbā stingri ievēros šos principus.

Šobrīd mēs strādājam pie programmas, veidojam plašu rīdzinieku sarakstu, pulcējam apkaimju aktīvistus, Rīgas uzņēmējus un pilsētas jaunos profesionāļus kopīgam darbam. Aicinu visus pievienoties!

Mārtiņš Staķis:
Rīgas bagātība – gudri cilvēki un izcilas idejas

Mārtiņš Staķis pieteicis savu kandidatūru Rīgas mēra amatam ārkārtas vēlēšanās no apvienības “Attīstībai/Par!” un "PROGRESĪVIE" saraksta. Mārtiņš ilgstoši bijis uzņēmējs – kafejnīcas “Innocent Cafe” saimnieks un “Illy” kafijas izplatītājs Latvijā. Viņš aktīvi darbojas sabiedriskajā dzīvē – ir zemessargs, bijis skolēnu motivācijas treneris, ieguvis atpazīstamību, vadot LTV raidījumu “Saknes debesīs”. “Galvenā dzīves formula ir nemitīgi

būt aktīvam un kustībā. Dievam grūti vadīt cilvēku, ja viņš tikai sēž mājās uz dīvāna un dzer aliņu,” saka Mārtiņš, norādot, ka pie darbīgiem cilvēkiem iespējas atnāk pašas.

Vizītkarte

 • Dzimis 1979. gadā Tukumā
 • Precējies ar Ilzi Paideri-Staķi
 • Audzina divus dēlus: Edvardu (15) un Mārtiņu Lūkasu (12)

Izglītība

 • Helsinku ekonomikas augstskola, vadības programma
 • Latvijas Universitāte, ekonomika un vadība
 • Specializējies pašvaldību organizācijā
 • Tukuma Raiņa ģimnāzija

Darba pieredze

 • Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs
 • Saeimas deputāts
 • “Innocent Cafe” īpašnieks
 • “Illy” kafijas izplatītājs
 • “Narvesen” mārketinga direktors (2006–2010)

Sabiedriskā darbība

 • Zemessargs
 • Brīvprātīgais skolotājs programmā “MOT”
 • LTV raidījuma “Saknes debesīs” vadītājs
 • Kora “Pa Saulei” dibinātājs un dziedātājs

Stāsts par Mārtiņu

Esi no Tukuma apkaimes. Kā kļuvi par rīdzinieku?

Līdzīgi kā daudzi laucinieki – Rīgā sāku studēt. Tiku augstskolā bez iestājeksāmena, jo uzvarēju konkursā “Es būšu skolotājs”. Vēlāk tomēr mainīju studiju jomu uz ekonomiku un vadību, kur ieguvu diplomu. Kad biju sācis darba gaitas, papildināju zināšanas, studējot Helsinkos. Starptautiskā izglītība iemācīja paraudzīties uz lietām plašāk. Bet Rīgā tā arī paliku!

Un kur palika sapnis par skolotāja darbu?

Šis sapnis nekur nepazuda, lai gan pievērsos uzņēmējdarbībai. Jau vēlāk dzīvē kļuvu par skolēnu motivācijas treneri programmā “MOT”. Mācīju bērniem par drosmi sekot labiem piemēriem un rūpēties par citiem. Latvijas skolās milzīga problēma ir ņirgāšanās par izstumtajiem. Starptautiski pētījumi liecina, ka mūsu valstī tas notiek vairāk nekā citviet attīstītajā pasaulē. Mēs skolēniem mācām arī empātiju – iejušanos apsmietā lomā. Programmu vada mana sieva Ilze, un es tajā darbojos kā treneris. Mēs ar Ilzi vienmēr esam gribējuši dzīvot ne tikai paši sev, bet kaut ko arī dot atpakaļ sabiedrībai.

Kā iepazināties ar Ilzi?

Šis stāsts ir interesants – bijām klasesbiedri un pat sēdējām vienā solā. Kad precējāmies, mūsu draugi bija atraduši līgumu ar mūsu abu parakstiem. Tur bija teikts – ja 10 gadu laikā neatradīsim kaut ko vēl labāku, tad precēsimies. Tā arī notika. Biju sapratis, ka tiešām nevienas labākas nav. Kāzu dienā gan par šo līgumu bijām sen aizmirsuši. Tagad esam precējušies 15 gadus. Audzinām divus dēlus: Edvardu un Mārtiņu Lūkasu. Edvards mācās pamatskolā un ir talantīgs florbolists, arī savas skolas prezidents. Jaunākais savukārt priecē ar savu skaisto balsi – Mārtiņš Lūkass izvēlējies mūziku, ieguvis arī balvas solo dziedāšanas konkursos. Viņš mācās Mediņa mūzikas skolā.

Esi audzis vienā no tām Latvijas ģimenēm, kurās mūziku un dziedāšanu uztver ļoti nopietni?

Mūzika ir mūsu dzimtas DNS. Savulaik brāļi, māsas, radi sanācām kopā, un es izteicu ideju, ka vajadzētu dibināt pašiem savu kori. Izveidojām kori “Pa Saulei”. Lepojos, ka pašlaik šis koris ir viens no veiksmīgākajiem – piedalījies koru karu finālā, uzvarējis arī starptautiskos konkursos.

Runājot par ģimeni, tu lieto šo plašāko jēdzienu – dzimta.

Jā, mums ir liela dzimta – esmu no četru bērnu ģimenes, visi esam precējušies. Manai māsai ir veseli pieci bērni, šajā ziņā es atpalieku. Par ģimenes nozīmi daudz arī mēģināju runāt, kad vadīju raidījumu “Saknes debesīs” Latvijas Televīzijā. Galvenais ir citam citu atbalstīt ne tikai labajos laikos.

Tagad tu strādā Aizsardzības ministrijā, bet vēl pirms tam tevi varēja redzēt reklāmās, kurās cilvēkus aicināja iestāties Zemessardzē.

Jā, un es arī tagad visus gribu aicināt to darīt! Būt zemessargam ir apzināta izvēle būt cīnītājam, nevis upurim. Biju viens no tiem, kuri iestājās Zemessardzē pēc tam, kad Krievija sāka agresiju Ukrainā. Dienests Zemessardzē liek izkāpt no komforta zonas, piemēram, kad jāguļ ārā lietū un sniegā. Tā ir norūdīšanās, kas ir vērtīga katram vīrietim.

Pašlaik darbojies nacionālajā politikā. Kāpēc nolēmi pievērsties pašvaldībai – iesaistīties cīņā par Rīgas mēra krēslu?

Rīgas domē, kas risina iedzīvotājiem svarīgus saimnieciskos jautājumus, vairāk noderēs mana uzņēmējdarbībā iegūtā pieredze. Ja es savus uzņēmumus būtu vadījis tā, kā “Saskaņas” “sapņu komanda” saimniekoja Rīgā, tad būtu vai nu bankrotējis, vai nonācis cietumā. Rīgas klienti ir visi pilsētnieki. Jāsaprot, kas vajadzīgs Imantā dzīvojošiem jaunajiem vecākiem, Juglā mītošam pensionāram, studentam centrā, mazajam uzņēmējam no Āgenskalna, skolotājiem Purvciemā, velosipēdistiem, sabiedriskā transporta pasažieriem. Pašlaik Rīga zaudē Viļņai, Tallinai un Pierīgai konkurencē par iedzīvotājiem un investīcijām, tomēr nav pamata nolaist rokas, to visu var mainīt. Vajag tikai politisko gribu izmantot to milzīgo potenciālu, kas mums ir – gudri cilvēki ar izcilām idejām. Rīgai vajag jaunu sākumu – restartu.