Īsumā par būtiskākajiem "Attīstībai/Par!" deputātu darbiem 2020. gada rudenī

30.12.2020

"Attīstībai/Par!" deputāti visi kopā un arī katrs atsevišķi Saeimas rudens sesijā strādāja, lai mums būtu jaudīgas pašvaldības, veseli iedzīvotāji, droša un krīzēm gatava ekonomika, cilvēcīga un iekļaujoša sabiedrība, izcila un visiem draudzīga izglītības sistēma, caurredzami un atklāti lēmumi, spēcīga pilsoniskā sabiedrība un masu mediji.

Daniels Pavļuts kā frakcijas vadītājs atbalstīja Covid-19 krīzes vadību - gan mūsu veselības ministri, gan valdību kopumā. AP! frakcija ir bijusi saprātīgu krīzes vadības pasākumu balsts Saeimā un koalīcijā. Saeimā Daniels virzīja grozījumus Jaunuzņēmumu atbalsta likumā, kas kopā ar tā dēvēto akciju opciju regulējumu padara Latviju par jaunuzņēmumiem daudz pievilcīgāku vietu. Darbs pie tā neapstāsies un jau nākamgad, balstoties labākajos citu attīstīto valstu piemēros, strādāsim pie moderna jaunuzņēmēju un pašnodarbināto nodokļu regulējuma.

Krista Baumane Ārlietu komisijā panāca stingrāku Saeimas nostāju par Baltkrievijas prezidenta viltotajiem vēlēšanu rezultātiem. Krista iestājās par ambiciozākiem Latvijas mērķiem Eiropas bioloģiskās lauksaimniecības stratēģijā  "No lauka līdz galdam". 

Mārtiņa Bondara vadībā Saeimas Budžeta komisija pandēmijas krīzē izskatīja nākamā gada budžetu. Tajā izpildīti iepriekš dotie solījumi - mediķu algām atvēlēti 183 miljoni eiro, pedagogu algām - 40,5 miljoni eiro. Nākamgad gaidāms arī vēsturiski lielākais minimālo pensiju un pabalstu palielinājums. 

Ilmāra Dūrīša vadītā Saeimas Augstākās izglītības apakškomisija sāka diskusijas par bezmaksas augstāko izglītību Latvijā, kas padarītu studijas kvalitatīvākas un jauniešiem vienlīdz pieejamas. Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs koordinēja Covid-19 valsts pētījumu programmas saturisko izstrādi. Ilmārs virzīja likuma grozījumus, kas, palielinot akcīzes nodokli, ierobežos veselībai kaitīgo produktu - cigarešu un alkahola - pieejamību. Papildu ieņēmumi tiks novirzīti vēža ārstēšanai. Tāpat stingrāk plānots regulēt karsējamās tabakas ierīču reklāmas un strikti ierobežot toksisko nikotīna spilventiņu pieejamību.

Marija Golubeva komisiju sēdēs, piketos un intervijās skaidroja, kāpēc Latvijā vajadzīgs dzīvesbiedru regulējums un kāpēc nepieciešams aizsargāt visas Latvijas ģimenes. Marija turpināja strādāt, lai augstskolu reforma nebūtu brāķis, bet tā ievērotu labas pārvaldības principus un pašas augstskolas to sekmētu. Marija nākamā gada budžeta pieņemšanas laikā panāca, ka arī turpmāk sabiedriskā labuma organizāciju dibinātās skolas varēs saņemt pašvaldību atbalstu.

Inese Ikstena iestājās par atbalstu Covid-19 krīzē cietušajiem ēdināšanas uzņēmumiem. Īpašu vērību veltīja atbalsta pasākumiem ģimenēm, kurās aug bērni ar invaliditāti. Inese turpināja virzīt likumprojektu, kas ļautu jaunajiem vecākiem saņemt pilnā apmērā vecāku pabalstu, ja viņi strādā darbu, kas nepārsniedz pusslodzi. Panāca papildu finansējumu biomarķieriem, kas būtiski onkoloģijas pacientiem. Kopā ar kolēģiem virzīja parlamentā likuma grozījumus, kas uzlabos vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Dace Rukšāne-Ščipčinska turpināja iestāties par patiesi iekļaujošu sabiedrību. Viņa ir līdzautore likuma grozījumiem, kas paredz tiesības ikvienam piekļūt savam mājoklim un dod iespēju cilvēkiem ar invaliditāti bez kaimiņu rakstiskas piekrišanas ierīkot pacēlāju savas mājas kāpņu telpā. Dace iestājās pret bērnu adopcijas aizliegumu uz ārvalstīm un par katra bērna tiesībām augt ģimeniskā vidē. Viņa atbalstīja arī topošo normu, kas negodprātīgiem vecākiem, kuri nemaksā bērniem uzturlīdzekļus un izvairās no parādu piedziņas, aizliegtu spēlēt azartspēles. Dace piedalījās darbā pie jaunā sabiedrisko mediju likuma, iestājās par atbalstu krīzē skartajiem medijiem, kā arī par liegumu pašvaldībām izdot savas "avīzes". Dace turpināja aktualizēt un vērst cilvēku uzmanību uz problēmām, kas skar garīgo veselību un vardarbību ģimenē.

Andra Skrides vadītā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija operatīvi lēma par sociālo atbalstu Covid-19 pandēmijā. Andris iestājās par 3,6 miljonus eiro novirzīšanu neatliekamu problēmu risināšanai onkoloģijas jomā. Andra vadītā komisija apkopoja ministriju un iestāžu sniegtās ziņas, kā šobrīd valsts (ne)aizsargā nelaulātas ģimenes. Turpmāk komisija spriedīs, kā šīs situācijas risināt un kā valstij saskaņā ar Satversmes tiesas spriedumu aizsargāt visas, tostarp arī viendzimuma ģimenes. 

Mārtiņš Šteins kopā ar kolēģiem no nevalstiskā sektora un ministrijām strādāja pie īpašas atbalsta programmas nevalstiskajām organizācijām (NVO), kas palīdz krīzē valstij. Programma ir apstiprināta un tajā NVO būs pieejami 564 000 eiro. Arī nākamā gada budžetā, pie kura Mārtiņš strādāja Budžeta komisijā, nevalstiskajam sektoram paredzēts lielāks finansējums.

Vitas Tēraudas darbs pie jaunā ietvara sabriedisko mediju pārvaldībai vainagojās ar panākumiem. Saeima spēra vēsturisku soli pretī stiprākiem sabiedriskajiem medijiem - pieņēma Sabiedrisko mediju likumu! Nākamā gada valsts budžetā paredzēti 8,3 miljoni eiro, lai sabiedriskajos medijos mēs vairs neredzētu komercreklāmas. Eiropas lietu komisijā Vita lielu vērību pievērsa diskusijām par tiesiskuma izpratni Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Ineses Voikas vadībā Lobēšanas atklātības regulējuma darba grupā tapa interešu aizstāvības regulējuma pamatprincipi, kas ir būtiska daļa no valsts pretkorupcijas politikas. Aktīvs darbs, lai gadiem neatrisinātajam jautājumam pieliktu punktu un Latvijā interešu aizstāvība beidzot būtu atklāta, turpināsies arī nākamgad. Baltijas Asamblejā Inese iestājās par atbalstu Baltkrievijas demokrātiskajai kustībai, tostarp mudinot Eiropas Savienību noteikt sankcijas Aleksandra Lukašenko režīmam.

Saeimas komandas rudens sesijas izmaiņas.

Artūrs Toms Plešs ievēlēts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatā, kurā viņš turpinās darbu pie administratīvi teritoriālās reformas ieviešanas, virzību uz klimatneitralitāti un Eiropas zaļo kursu, kā arī strādās pie valsts digitālās transformācijas. Artūra vietu Saeimā tagad ieņēmis Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, tēlnieks Aigars Bikše. Viņa prioritātes parlamentā būs kultūras nozare, izglītība visos līmeņos un pētniecība, kas saistīta ar uzņēmējdarbību, kā arī Latvijas eksporta spēju stiprināšana.

Darbs Saeimas deputāta amatā noslēdzās Dacei Bluķei, kura parlamentā strādāja pie plaša jautājumu loka - sākot no ērtākām vēlēšanām iedzīvotājiem līdz tīrākai videi kultūras pasākumos Baltijas valstīs. Darbu pie šiem jautājumiem viņa turpinās jau kā VARAM parlamentārā sekretāre. Tikmēr "Attīstībai/Par!" parlamenta komandu stiprinās bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.