“Attīstībai/Par!” deputāte Inese Ikstena rosina adopcijas sistēmu pilnveidot vēlākais gada laikā

28.10.2020

Lai bērnu adopcijas aizliegums uz ārvalstīm būtu pēc iespējas īsāks, partiju apvienības “Attīstībai/Par!” Saeimas deputāte Inese Ikstena rosina pilnveidot adopcijas sistēmu vēlākais gada laikā.

Ikstena: Mēs pieaugušie labi zinām, ka bērnība ir īsa

Saeimas vairākums šobrīd aizliedzis bērnu adopciju uz ārvalstīm līdz brīdim, kad tiks sakārtota adocpijas sistēma un stāsies spēkā attiecīgi likuma grozījumi. Tomēr konkrēts laiks, līdz kuram sistēma būtu jāsakārto, nav paredzēts. Inese Ikstena rosina noteikt, ka nepieciešamajiem likuma grozījumiem jāstājas spēkā līdz 2021. gada 31. decembrim.

"Mēs pieaugušie labi zinām, ka bērnība ir īsa. Nenosakot atbildīgajiem konkrētu datumu, līdz kuram adopcijas process ir jāuzlabo, mēs riskējam, ka 584 bāreņi vai bez vecāku gādības palikuši bērni, kas šobrīd atrodas sociālās aprūpes centros, kļūs par sistēmas ķīlniekiem. Katrs no viņiem ir pelnījis uzaugt ģimenē. Arī tad, ja Latvijā adoptētāji neatrodas," norāda Inese Ikstena.

"Bērna labākajās interesēs ir atrasties drošā vidē, kuru spēj nodrošināt tikai ģimene un kvalitatīvas attiecības tajā. Termiņam, kurā tiek veikti uzlabojumi adopcijas sistēmā, ir jābūt saprātīgam, tas nedrīkst ilgt mūžīgi. Tāpēc ir jārīkojas ātri un izlēmīgi, lai novērstu jebkuras bažas un aizdomu ēnas un nepieļautu bērnu tiesību pārkāpumus," saka par likumprojektu atbildīgās Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāte Dace Rukšāne-Ščipčinska.

Iepriekš Saeimas vairākums vairākkārt noraidījis “Attīstībai/Par!” deputātu priekšlikumus, kas nepieļautu adopcijas aizliegumu. Par grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā Saeimai vēl jālemj trešajā jeb galīgajā lasījumā.

Foto: Ieva Ābele, Saeima