Aizsardzības ministrija iepazīstina ar informatīvo materiālu ikvienam – bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā”

03.06.2020

Aizsardzības ministrija šodien prezentē vērtīgu informatīvo materiālu – bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā”. Kā norāda aizsardzības   ministrs Artis Pabriks, buklets ir nozīmīga daļa no Visaptverošas   valsts aizsardzības sistēmas, ko Aizsardzības ministrija sāka ieviest   jau pagājušajā gadā. Tās mērķis – nodrošināt visas sabiedrības iesaisti   krīzes plānošanā un pārvarēšanā. Turklāt ministrs uzsver – reaģējot uz   mūsdienu drošības izaicinājumiem, līdzīgi informatīvie materiāli   sagatavoti arī citās Eiropas valstīs, nodrošinot to pieejamību katrā   mājsaimniecībā.

Kā  skaidro aizsardzības ministrs Artis Pabriks, lai arī iecere izdot šādu  bukletu drukātā veidā bija plānota tikai šī gada rudenī, pašreizējie  apstākļi un ekonomiskā situācija likusi pieņemt ātrus un nestandarta  risinājumus. Šoreiz – izvēloties bukletu izveidot elektroniskajā  formātā, lai ātrāk varētu sasniegt ikvienu mājsaimniecību, daloties ar  informāciju, kas var būt noderīga ikvienai ģimenei jau tagad.

A. Pabriks atgādina, ka 21. gadsimta pirmā puse visai pasaulei  bijis trauksmains laiks, ieskaitot gan ekonomisko un finanšu krīzi, kas  pasauli skāra 2008. gadā, gan Krievijas uzbrukumus Ukrainai 2014. gadā.  Visbeidzot – Covid-19 pandēmija, ar kuras ierobežošanu un sekām  sastopas teju ikviena pasaules valsts, tai skaitā arī Latvija. Tāpēc  ministrs norāda – visi šie notikumi ir likuši saprast, ka arī mūsdienās  pavisam negaidīti var pienākt brīdis, kad ierastā dzīve apgriežas kājām  gaisā, un var pazust vitāli svarīgi pakalpojumi – siltums, elektrība,  ūdens, sakari un citi, bez kuriem vairs nav iedomājama mūsu ikdiena. 

“Šīs  mūsdienu krīzes ir pierādījušas, ka, neraugoties uz šķietami  nesatricināmo kārtību, ko Latvijai ir nodrošinājusi dalība NATO un  Eiropas Savienībā, drošība, pirmkārt, sākas pašu mājās un ir atkarīga no  ikviena valsts iedzīvotāja. [..] Esmu vērojis, kā pēc 2014. gada  konflikta Ukrainā Ministru kabinets, valsts pārvaldes iestādes, kā arī  dažāda līmeņa partneri, sākot no skolām līdz lielajiem Latvijas  uzņēmumiem, intensīvi uzsāka gatavoties un plānot, kā reaģēt dažādu  krīžu gadījumā. Covid-19 krīze ir pārbaudījums mūsu gatavībai parūpēties  par sevi un citiem ārpus ierastā un drošā dienas ritma; tā ir  parādījusi, ka krīzi nevar atrisināt tikai valsts dienesti bez visas  sabiedrības atbalsta un katra iedzīvotāja, uzņēmuma un institūcijas  atbildīgas attieksmes pret sevi un citiem. Šobrīd mums katram ir  jāaizdomājas, ko es varu darīt jau tagad, lai krīze nepārsteigtu  nesagatavotu, kā arī vai es varu aizsargāt sevi un savu ģimeni," norādīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Viņš  atgādina, ka jau pirms gada Aizsardzības ministrija uzsāka  Visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu, kuras mērķis ir  nodrošināt visas sabiedrības iesaisti krīzes plānošanā un pārvarēšanā.  Daļa no tās ir buklets “Kā rīkoties krīzes gadījumā”, kura simbols ir  starptautiski atzītais standarts 72 stundas jeb trīs diennaktis  – šis minimālais periods, kura laikā iedzīvotājiem pašiem būtu jāspēj  nodrošināt sevi līdz brīdim, kad iesaistās atbildīgie dienesti.

Tāpēc A. Pabriks cer, ka bukletā iekļautie jautājumi liks  ikvienam aizdomāties par to, kā uzlabot savu drošību ne tikai šodien,  bet arī nākotnē.                                                                                         

Sagatavotā  informatīvā materiāla galvenais uzdevums ir sniegt ikvienam  pamatzināšanas par to, kā iespējams uzlabot savu gatavību krīzei. Proti,  ja esi gatavs parūpēties par sevi un saviem tuviniekiem, tas ievērojami  atvieglo atbildīgo valsts dienestu darbību krīzes bīstamākajā periodā,  vienlaikus nodrošinot atbalstu tur, kur tas visvairāk nepieciešams. 

                    

Turpmāk  gan pats buklets “Kā rīkoties krīzes gadījumā”, gan papildu informācija  būs atrodama aizsardzības nozares ziņu portālā “Sargs.lv” sadaļā “72  stundas”. Šī sadaļa tiks regulāri papildināta arī ar dažādiem  skaidrojošiem rakstiem gan par citu operatīvo dienestu darba specifiku,  gan padomiem, piemēram, kādus medikamentus izvēlēties pirmās  neatliekamās palīdzības aptieciņai, kā iegūt dzeramo ūdeni lauka  apstākļos un kā par dažādām krīzēm runāt ar bērniem.

Ar bukletu trīs valodās iespējams iepazīties šeit: https://www.sargs.lv/lv/tema/72stundas.

Artis Pabriks aicina visus iedzīvotājus ar bukleta elektronisko  versiju iepazīties pašiem un iepazīstināt arī savus ģimenes locekļus,  arī tos, kuri ikdienā nelieto datoru vai citas elektroniskās ierīces.

“Nobeigumā  vēlreiz vēlos aicināt ikvienu izturēties atbildīgi pret savu drošību.  Izmantojiet šo pamācību, lai apgūtu, kā ātri un viegli ir sagatavoties  dažādām krīzēm, kā izveidot Jūsu krīzes rīcības plānu, kā arī sagatavot  ārkārtas gadījumu somu. Šie pirmie soļi ļaus Jums jau tagad būt modriem,  lai negaidītas krīzes nepārsteigtu mūs nesagatavotus, bet emocionāli  apbruņotu un neļautu krist liekā panikā,” saka aizsardzības ministrs  Artis Pabriks.

Lai ar bukletu iepazīstinātu pēc iespējas vairāk Latvijas iedzīvotāju un sniegtu noderīgu informāciju, Aizsardzības  ministrija aicina ikvienu interesentu kļūt par 72 stundu vēstnesi,  izvietojot bukletu un tā reklāmas materiālus savās mājaslapās un  daloties ar to sociālo tīklu profilos.

Vairāk informācijas šeit: https://www.mod.gov.lv/lv/klusti-par-72-stundu-vestnesi

Informāciju sagatavoja: Sargs.lv
Foto: Gatis Dieziņš, Aizsardzības ministrija