Saeima atbalsta saldināto dzērienu pieejamības mazināšanu

06.02.2020

Šodien, 6. februārī Saeima atbalstīja “Attīstībai / Par!” deputātu Andra Skrides, Ilmāra Dūrīša un Ineses Voikas priekšlikumu samazināt saldināto dzērienu pieejamību, palielinot to akcīzes nodokli. Latvijas cilvēku veselība ir “Attīstībai / Par!” prioritāte, un tai ir jābūt arī valsts prioritātei.


Latvijā 31% mirst no neveselīga uztura; PVO iesaka mazināt šāda uztura pieejamību

No 2022. gada 1. janvāra visiem bezalkoholiskajiem dzērieniem ar paaugstinātu cukura saturu būs paaugstināta cena, jo šajos dzērienos slēptais cukurs ir izteikti kaitīgs veselībai. 31% novēršamo nāvju Latvijā ir saistīti tieši ar neveselīgu uzturu, un pētījumi rāda, ka saldināto dzērienu pieejamības mazināšanai ir pozitīva ietekme uz sabiedrības veselību.

“Saldinātajos dzērienos lielu kaloriju daudzumu veido tīrs cukurs, kas ātri uzsūcas asinīs. Ne jau velti cukuru sauc par balto nāvi – jo tas tiešā veidā noved pie smagām slimībām, piemēram, 2. tipa cukura diabēta, sirds asinsvadu slimības, aptaukošanās un citām slimībām. Mēs gribam, lai Latvijas cilvēki ir veseli un valstij nav jātērē līdzekļi novēršamu slimību ārstēšanai,” saka deputāts un kardiologs Andris Skride.

Akcīzes nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem

Likumā “Par akcīzes nodokli” tiks noteikts, ka bezalkoholiskajiem dzērieniem (par 100 litriem) nodokļa likmi aprēķina pēc šādām likmēm:

1) ar cukura saturu līdz 8 gramiem (neieskaitot) uz 100 mililitriem – 7,4 euro,

2) ar cukura saturu no 8 gramiem (ieskaitot) uz 100 mililitriem – 14 euro.

Atbildīgajā Saeimas komisijā – Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā tika pieņemts lēmums atbalstīt Zemkopības ministrijas un industrijas piedāvāto priekšlikumu par palielinātu cukura saturu piemērot 14 eiro, nevis 20 eiro, kā to paredzēja “Attīstībai / Par!”. 

“Šajā gadījumā ir runa par mūsu bērnu veselību,” norāda Inese Voika. “Šis ir liels solis uz priekšu. Bet es vēlētos, lai uzņēmējdarbības veicēji Latvijā arī justos atbildīgi pret bērnu veselības stāvokli un dzīves kvalitāti.”

2019. gadā cukura nodoklis ieviests 28 valstīs. Latvija ar 2022. gada 1. janvāri būs pirmā Baltijas valsts, kas piemēros akcīzes nodokli saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem.

“Mēs turpināsim cīnīties par pārtikas un citu neveselīgo produktu ierobežošanu, jo bērnu un pieaugušo veselība ir absolūta prioritāte gan valdībai, gan “Attīstībai / Par!”,” skaidro Ilmārs Dūrītis.

Latvija novēršamās mirstības risku ziņā ievērojami atpaliek no citām ES valstīm

Nāves gadījumi Latvijā, kas saistīti ar dzīvesveida riska faktoriem, pēc OECD datiem pārsniedz vidējos šo valstu datus. Tā, piemēram, ar uzturu saistītie nāves gadījumu riski Latvijā sastāda 31 procentu, bet vidēji ES tikai 18 procenti. Pārmērīga cukura, sāls un transtaukskābju lietošana ir galvenās uztura kļūdas.

Pasaules veselības organizācija savā 2016. gada ziņojumā par fiskālo politiku neinfekcijas slimību mazināšanai norādīja, ka akcīzes nodokļu piemērošana saldinātajiem dzērieniem ievērojami samazina to lietošanu.