“Attīstībai / Par!” deputāti veiksmīgi virza saldināto dzērienu pieejamības mazināšanu

21.01.2020

Cukurs ir izteikti kaitīgs cilvēka veselībai un apdraud dzīves kvalitāti, tāpēc “Attīstībai / Par!” deputāti Ilmārs Dūrītis, Andris Skride un Inese Voika šodien piedāvāja palielināt akcīzes nodokli saldinātajiem dzērieniem. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija noraidīja šo priekšlikumu, pieņemot mazāk progresīvu variantu.

Šo likumprojektu rosināja “Attīstībai / Par!” deputāti Andris Skride, Ilmārs Dūrītis un Inese Voika. Latvija būs pirmā Baltijas valsts, kas piemēros akcīzes nodokli saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem. To ieviesīs 2022. gada 1. janvārī.

“Saldinātajos dzērienos lielu kaloriju daudzumu veido tīrs cukurs, kas ātri uzsūcas asinīs. Ne jau velti cukuru sauc par balto nāvi – jo tas tiešā veidā noved pie smagām slimībām, piemēram, 2. tipa cukura diabēta, sirds asinsvadu slimības, aptaukošanās un citām slimībām. Vai jūs gribat divreiz dienā špricēt insulīnu vēderā?” jautā deputāts un kardiologs Andris Skride.

Deputātu priekšlikums paredzēja, ka ar 2021. gada 1. jūliju visiem saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem palielinās akcīzes nodoklis, tādejādi motivējot cilvēkus izvairīties no šiem “slēptā cukura” produktiem un izvēlēties veselīgākus dzērienus. Sabiedrības veselības uzlabošana ir arī viens no Krišjāņa Kariņa valdības mērķiem. Lai uzlabotu esošo situāciju un samazinātu cukura patēriņu, pirmais solis ir pārtraukt lietot saldinātos dzērienus.

Andris Skride, Ilmārs Dūrītis un Inese Voika rosināja noteikt, ka bezalkoholiskajiem dzērieniem, kuros ir līdz 8 gramiem cukura uz 100 mililitriem akcīzes nodoklis ir  7,4 euro, bet no 8 gramiem uz 100 mililitriem – 20 euro par katru vienību – 100 l. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lēma palielināt akcīzes nokdokli ar mazāku likmi, nekā to bija ieteikuši AP! deputāti.  Bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu līdz 8 gramiem uz 100 mililitriem – 7,4 euro, bet no 8 gramiem uz 100 mililitriem – 14 euro.

“Mēs esam atbildīgi Latvijas bērnu un pieaugušo priekšā,” norāda Inese Voika. “Man ir bērni, un šie grozījumi ir domāti viņiem un visiem citiem Latvijas bērniem. Es vēlētos, lai uzņēmējdarbības veicēji Latvijā arī justos atbildīgi pret bērnu veselības stāvokli un dzīves kvalitāti.”

Pētījumi ir pierādījuši, ka saldināto produktu sadārdzināšana ir efektīvs rīks cīņā pret aptaukošanos bērnu un jauniešu vidū, un jāsadārdzina ir ne vien saldinātie dzērieni, bet arī cepumi, kūkas un citas uzkodas. [1]

“Mēs turpināsim cīnīties par neveselīgas pārtikas ierobežošanu, jo bērnu un pieaugušo veselība ir absolūta prioritāte gan valdībai, gan “Attīstībai / Par!”,” skaidro Ilmārs Dūrītis.

[1] “Sugary drinks tax is working – now it’s time to target cakes, biscuits and snacks” Bridge G., The National  https://theconversation.com/sugary-drinks-tax-is-working-now-its-time-to-target-cakes-biscuits-and-snacks-124325