“Attīstībai/Par!” frakcija aicina Labklājības ministriju nekavējoties izmaksāt iekavētās mazās pensijas un pabalstus

22.03.2021

Labklājības ministrijai jāpilda likums un jāuzlabo mazaizsargāto iedzīvotāju dzīves kvalitāte, tostarp paātrinot mazo pensiju un pabalstu izmaksu, kas kavējas jau vairākus mēnešus, tā attālinātās tikšanās laikā ar labklājības ministri Ramonu Petraviču šodien norādīja “Attīstībai/Par!” (AP!) Saeimas frakcijas deputāti.

Deputāti ministrei atgādināja, ka no šāgada pirmā janvāra palielinās minimālās vecuma pensijas apmērs, taču Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) tās ierobežoto resursu dēļ izmaksu veiks ar novēlošanos tikai maijā.

Ieilgusī aprēķinu veikšana un izmaksa nekādā veidā neuzlabo mazaizsargāto iedzīvotāju situāciju, kuriem visvairāk nepieciešams valsts un sociālais atbalsts. Šajā gadījumā vārdu salikums “valsts pārvalde” nevar kalpot par atrunu nepiedodami lēnajam procesam,” uzsver “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītāja Marija Golubeva. 

Deputāti tikšanās laikā arī pauda viedokli, ka ministrijai jautājumi jārisina prioritārā secībā un steidzami jāuzlabo sistēmu noslodze un pielāgošana. 

Tiekoties ar cilvēkiem, kas audzina bērnus ar invaliditāti, secināju, kaviņu bažas par likumā iestrādātajiem pārejas noteikumiem ir pamatotas,” pauda deputāte Inese Ikstena. 

Lai arī lielāki pabalsti jāsaņem jau no janvāra, pārrēķināto pabalstu sāks izmaksāt tikai maijā. Turklāt šajā grūtajā laikā cilvēki vienu mēnesi paliks vispār bez pabalsta un saņems tikai pārrēķina procentus, kas viņiem pienākas laika posmā no šī gada janvāra līdz maijam,” sacīja Ikstena, pēc kuras iniciatīvas šodien šis jautājums tika apspriests ar labklājības ministri.

Vienlaikus deputāti arī vērsa Labklājības ministrijas pārstāvju uzmanību uz vienoto standartu trūkumu, kā pašvaldībām risināt jautājumus par sociālā atbalsta sniegšanu.

Pašvaldību darbs šajā jomā ir ļoti atšķirīgs, tostarp jautājumos par izmaksu segšanu sociālās aprūpes centros. Nereti tas ir slogs daudzām iedzīvotāju ģimenēm un vietām pašvaldības darbojas vēl pēc pagājušā gadsimta standartiem,” pauda Golubeva, mudinot ministriju aktualizēt jautājuma risināšanu.

Foto: Jānis Deinats