Pavļuts: Krīzes brīžos e-Saeima var būt neaizstājama

25.03.2020

Steidzīgi ir jāizveido iespēja Saeimas deputātiem krīzes situācijās piedalīties parlamenta darbā attālināti, uzskata "Attīstībai/Par!" (AP!) Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts. Vienlaikus AP! frakcija ir gatava diskutēt par izmaiņām Satversmē, kas ļautu atsevišķos gadījumos Ministru kabinetam pieņemt noteikumus ar likuma spēku, kā to savulaik paredzēja Satversmes 81. pants

E-Saeima un attālinātais darbs parlamentā ir iespējams

"Satversme neliedz Saeimas deputātiem piedalīties sēdēs attālināti,- tādu viedokli paudis gan Valsts prezidents Egils Levits un visu valsts varas atzaru vadītāji, gan konstitucionālo tiesību eksperti. Šis secinājums liek nekavējoties atrisināt jautājumu par deputātu attālinātu darbu. Krīzes brīžos, kādus nevar izslēgt arī nākotnē, e-Saeima var būt neizstājama," saka AP! Saeimas frakcijas priekšsēdētājs.

Pavļuts: Drošas videokonferences, Smart ID, e-paraksts

Lai Saeima spētu pilnvērtīgi un operatīvi strādāt krīzes situācijās, būtiski nodrošināt attālinātas debates videokonferencē un drošu balsošanu. "Risinājumi tam ir pieejami. Mēs AP! attālinātai saziņai jau sen izmantojam "Zoom" rīku. Arī Saeimas administrācija šo programmu varētu izmantot, izveidojot katram deputātam savu kontu ar drošu autorizāciju," iesaka Daniels Pavļuts. Viņš piebilst, ka balsojuma autentifikācijai var izmantot, piemēram, banku "Smart ID" lietotnes, bet sēdes protokolu un balsojuma rezultātus Saeimas Prezidijs var apstiprināt ar e-parakstiem. Līdzīgu sistēmu var attiecināt arī uz parlamenta komisiju attālinātu sēžu norisi.

"Parlamentam ir jāspēj mainīties līdzi laikam. E-Saeimas ieviešana dzīvē nav pārlieku sarežģīta un risinājumi tai ir visiem pieejami jau tagad. Arī apjomīgus  likumu grozījumus tas neprasa. Galvenos principus iespējams atrunāt Saeimas Kārtības rullī," saka AP! frakcijas vadītājs.

Satversmes 81. pants: var atjaunot, bet ar stingriem nosacījumiem

Vienlaikus AP! Saeimas deputāti ir gatavi diskustēt par Satversmes 81. panta atjaunošanu, taču būtiska ir konkrētā panta redakcija. "Kas par daudz, tas par skādi - tā ir mācība, kuru mums deva vairāk nekā pirms desmit gadiem no Satversmes svītrotais 81. pants. Tā izmantošanā esam redzējuši pārmērības, tādēļ diskusijās par panta atjaunošanu būtiski ir vienoties par tādu redakciju, kas ko tādu vairs nepieļautu," norāda Pavļuts. Viņš uzsver, ka ir rūpīgi jāapsver nosacījumi un ierobežojumi valdības tiesībām ārkārtas situācijās pieņemt lēmumus ar likuma spēku.