Apstiprināti Ineses Ikstenas un Daces Rukšānes-Ščipčinskas rosinātie grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā

06.07.2021

Šodien Saeimā vienbalsīgi tika atbalstīti grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā - turpmāk personas ar invaliditāti vairs nebūs spiestas vākt parakstus, lai uzstādītu pacēlāju, izbūvētu uzbrauktuvi un veiktu citus nepieciešamas izmaiņas vides pieejamības uzlabošanai. 

Līdz šim likums noteica, ka jāsaņem visu dzīvokļu īpašnieku piekrišana, tā padarot personas ar invaliditāti  atkarīgas no kaimiņu labvēlības un itin bieži – no kaimiņu fiziskās pieejamības. Tagad tā vairs nebūs.Šodien ir nozīmīga diena - pieņemot šo likumu esam kļuvuši par vēl vienlīdzīgāku un iekļaujošāku sabiedrību.

2020. gadā, gatavojot grozījumus, viena no to iniciatorēm Inese Ikstena teica: “Vissvarīgākais ir, lai katrs cilvēks var ērti tikt mājās. Kvalitātes prasības nosaka pašvaldības noteikumi, tam nav nepieciešama kaimiņu piekrišana. Šādi ierobežojumi būtiski mazina mūsu līdzcilvēku iespēju dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi, un tas ir netaisnīgi. Šie grozījumi atvieglos viņu ikdienu, kas jau tā nav vienkārša.” 

Savukārt Ineses kolēģe un domubiedre, viena no litkumprojekta iniciatorēm Dace Rukšāne-Ščipčinska teic: " Šodien esmu ļoti priecīga un gandarīta. Savulaik nolēmu iesaistīties politikā arī tāpēc, lai sekmētu iekļaujošas sabiedrības attīstību. Tādās dienās kā šodien saprotu, ka tas nav velti - šis ir patiesi svarīgs un liels solis, kas beidzot novērsīs birokrātiskos šķēršļus, mazinās nevienlīdzību un veicinās vides pieejamību. Grozījumi netapa ātri, ir ieguldīts liels darbs un īpaši vēlos izcelt no mums pāragri aizgājušās deputātes Ineses Ikstenas ieguldījumu, strādājot pie šī likumprojekta. Es zinu, viņa būtu gandarīta par rezultātu.” 
 

Frakcijas vadītājs Juris Pūce : “Cilvēks, bez kura darba šī ļoti vērtīgā likuma izmaiņa nebūtu notikusi, likumprojekta iniciatore un pastāvīgais motors tā pieņemšanā bija mūsu kolēģe Inese Ikstena. Inesei sirds bija īstajā vietā un patiesi rūpēja, lai līdzcilvēku dzīve kļūtu labāka. Viņa, diemžēl, vairs nav mūsu vidū, taču darbi un ieceres turpinās. Man Inese vienmēr būs atgādinājums, ka politika nav tikai par lieliem uzstādījumiem, tā ir arī par ikdienas uzlabojumiem mazā vai lielā lietā mūsu līdzpilsoņu labā. Paldies Inesei par šo likumprojektu.”

Sākotnējie likumprojekta virzītāji - deputāti no “Attīstībai / Par!” - vēlētos izteikt pateicību visiem iesaistītajiem  par kopīgo, pārpartejisko ieinteresētību darbā pie šiem grozījumiem. Īpašs paldies par ieguldījumu Ekonomikas ministrijas ekspertiem,  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājai Ingai Goldbergai, Mājokļa jautājumu apakškomisijas priekšsēdētājai  Regīnai Ločmelei-Luņovai, kā arī Tiesībsargam un Tiesībsarga biroja darbiniekiem.


📷 Inese Ikstena un Dace Rukšāne-Ščipčinska 2019.gadā, uzsākot darbu pie likumprojekta.