Artis Pabriks: Nepieciešams palielināt ASV militāro atbalstu Latvijai

09.12.2019

No 6. līdz 7. decembrim Simivalejā, Kalifornijā aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalījās Reigana Nacionālās drošības forumā, kura laikā tikās ar ASV Aizsardzības sekretāra vietnieku Džonu Rūdu (John C. Rood), uzsverot nepieciešamību palielināt ASV militāro atbalstu Latvijai.

Tiekoties ar Dž. Rūdu, A. Pabriks arī apliecināja, ka ASV ir viens no galvenajiem Latvijas stratēģiskajiem partneriem aizsardzības jomā, pauda gandarījumu par abu valstu līdzšinējo labo sadarbību un pateicās par ASV ieguldījumu reģionālās drošības stiprināšanā. 

Nepieciešamību palielināt ASV militāro atbalstu Latvijā aizsardzības ministrs akcentēja, arī tiekoties ar republikāņu kongresmeni Maiklu Tērneru (Michael Turner) no Ohaio štata.

Tāpat drošības foruma ietvaros A. Pabriks tikās ar republikāņu kongresmeni Donu Beikonu (Don Bacon) no Nebraskas štata, kurš izteica pārliecinošu atbalstu Baltijas drošības vajadzībām.

Tā kā Ronalda Reigana Nacionālās drošības forums norisinājās bijušajam ASV prezidentam Ronaldam Reiganam veltītā bibliotēkā, aizsardzības ministrs A. Pabriks Prezidenta Ronalda Reigana Fonda un institūta izpilddirektoram Džonam Heibušam (John Heubusch) dāvanā pasniedza grāmatu “Rīga. Panorāmas”, uzsverot R. Reigana ieguldījumu Latvijas neatkarības atjaunošanā. 

Jau vēstīts, ka Reigana Nacionālās drošības forumā tikās augsta līmeņa ASV un ārvalstu aizsardzības jomas amatpersonas, politiķi, industrijas pārstāvji un žurnālisti, lai apspriestu ASV aizsardzības politiku un bruņoto spēku spēju attīstību, sadarbību ar sabiedrotajiem, kā arī stratēģijas aktuālo drošības izaicinājumu risināšanai.

Reigana Nacionālās drošības forumu ik gadu rīko Prezidenta Ronalda Reigana Fonds un institūts, sniedzot iespēju starptautiskā mērogā diskutēt par ASV aizsardzības politikas aktualitātēm.

Jau ziņots, ka no  5. līdz 9. decembrim A. Pabriks uzturas darba vizītē ASV, kuras ietvaros aizsardzības ministrs arī apmeklēja ASV Jūras spēku augstskolu (Naval Postgraduate School) Monterejā, Kalifornijā, lai tiktos ar tās prezidenti, atvaļinātu ASV Jūras spēku viceadmirāli Annu Rondo (Ann E. Rondeau) un Latvijas aizsardzības nozares pārstāvjiem, kuri patlaban studē šajā augstskolā.

Tāpat A. Pabriks vizītes laikā tikās ar Sanfrancisko latviešu kopienu, lai iepazīstinātu ar Latvijas aizsardzības nozares aktualitātēm un apspriestu sadarbības iespējas.

Sadarbība ar ASV ir viena no Latvijas aizsardzības politikas divpusējo attiecību prioritātēm. Kopš 2014. gada ASV bruņotie spēki rotācijas kārtībā uzturas Baltijas valstīs mācību operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros, apliecinot ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā un veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā.

Pērn Latvija un ASV parakstīja starpvaldību līgumu par četru jaunu helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi, kas ir svarīgi ne tikai bruņoto spēku uzdevumu veikšanai, bet arī civilo funkciju nodrošināšanai. Helikopteru UH-60M “Black Hawk” ieviešana Nacionālo bruņoto spēku bruņojumā ļaus turpināt ciešo sadarbību gan ar ASV bruņotajiem spēkiem, gan Mičiganas Nacionālo gvardi.

Sadarbība starp Latviju un Mičiganas Nacionālo gvardi veiksmīgi turpinās vairāk nekā 25 gadus, un tā ir sniegusi būtisku ieguldījumu Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzes attīstībā, palīdzot attīstīt un testēt lidlauka spējas gaisa kuģu uzņemšanā, kā arī apmācot speciālistus.

Tāpat ASV sniegusi atbalstu Latvijai dažādu militāro atbalsta programmu ietvaros, piegādājot Nacionālo bruņoto spēku attīstībai tādu būtisku ekipējumu kā sakaru līdzekļus, nakts redzamības ierīces un transportlīdzekļus.