VARAM parlamentārais sekretārs konferencē “Jaunieši un ārpolitika” stāstīs par aprites ekonomiku

22.11.2019

2019.gada 23.novembrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs stāstīs par potenciālajiem ieguvumiem, attīstot aprites ekonomiku Latvijā, pirmajā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Jauniešu delegātu programmas nacionāla līmeņa konferencē “Jaunieši un ārpolitika”, Bauskas Valsts ģimnāzijā.

VARAM parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs: “Pagājušajā gadsimtā mēs esam pieredzējuši vēl nebijušu dabas resursu un materiālu izmantošanas pieaugumu. Izejvielu patēriņš pasaulē pieauga gandrīz divas reizes, salīdzinot ar iedzīvotāju skaita pieauguma tempu. Resursu efektivitātes uzlabošana ir viena no galvenajām prioritātēm mūsdienu pasaulē, jo valdības, uzņēmumi un sabiedrība arvien vairāk uztraucas par dabas resursu izmantošanu, ietekmi uz vidi, materiālu cenām un piegādes drošību.”

Kas ir aprites ekonomika?

Aprites ekonomika ir process, kura ietvaros preces izgatavo, patērē un pēc izmantošanas atgriež atpakaļ saimnieciskajā apritē. Produktu un materiālu vērtība tiek uzturēta iespējami ilgi, atkritumu radīšana un resursu izmantošana pēc iespējas tiek samazināta. Kad produkts ir sasniedzis aprites cikla beigas, tas paliek ekonomikā, kur to izmanto atkal, lai radītu jaunu pievienoto vērtību.

Ieviešot aprites ekonomikas principus, no atkritumu poligoniem varētu atgūt miljardiem vērtus materiālos resursus, kā, piemēram, būtiskas augsnei barības vielas, kā arī ražot enerģiju, mazinot mūsu atkarību no fosilajām degvielām.

VARAM ir izstrādājusi Informatīvo ziņojumu Par aprites ekonomikas stratēģiju, kas šobrīd tiek apspriests.

Konferences mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par ANO dienaskārtības jautājumiem, kā arī parādīt, kā šie jautājumi ietekmē ikdienas dzīvi Latvijā.