"Attīstībai / Par!" Saeimas frakcijas 19 darbi 2019. gadā

05.01.2020

2019. gadā mēs neatlaidīgi strādājām, lai veidotu modernāk un taisnīgāku Latviju, kurā visiem cilvēkiem ir iespēja dzīvot, saņemt atbalstu un veidot ģimeni.

1. Novērsām iedzīvotājus diskriminējošo divu veselības aprūpes grozu ieviešanu – vienāda, valsts apmaksāta veselības aprūpe joprojām pienākas visiem Latvijas iedzīvotājiem, arī mikronodokļa maksātājiem un pašnodarbinātajiem.

2. 30 spēcīgi Latvijas novadi – Juris Pūce ar VARAM ir izstrādājuši administratīvi teritoriālo reformu, lai cilvēkiem novados būtu labākas iespējas saņemt darbu, veselības aprūpi, sociālo aizsardzību un izglītību. Saeima to šobrīd virza uz pieņemšanu.

3. Uzticami sabiedriskie mediji – mēs strādājam pie kvalitatīvu sabiedrisko mediju nostiprināšanas, lai cilvēkiem būtu pieejama objektīva informācija viltus ziņu laikmetā

4. Ērti, moderni un draudzīgi pakalpojumi valsts iestādēs – mēs ieviešam labu pārvaldību un e-pārvaldi, lai cilvēkiem valsts iestādē vairs nav jātērē laiks, gādājot dokumentus, kas jau glabājas citas valsts iestādes datubāzē.

5. Pret korupciju un konkurences kropļošanu pašvaldību uzņēmumos – mēs ierobežojām pašvaldību uzņēmumu iespējas kropļot brīvu un taisnīgu konkurenci, kas nozīmē, ka tagad tie nevarēs sliktākus pakalpojumus pārdot par dārgāku cenu iedzīvotājiem un piešķīrām Konkurences padomei tiesības sodīt valsts un pašvaldību uzņēmumus par šo noteikumu pārkāpšanu, uzliekot naudas sodu.

6. Par vienlīdzīgām tiesībām visām ģimenēm – mēs virzījām Dzīvesbiedru likumprojektu, lai visiem cilvēkiem nodrošinātu tiesības uz ģimeni

7. Mēs sniedzām nepārprotamu atbalstu sabiedriskā labuma organizācijām, atjaunojot iespēju ziedot tām līdzekļus ar pienācīgiem nodokļu atvieglojumiem, lai Latvijas iedzīvotāji var turpināt attīstīt lieliskas idejas – piemēram, “Iespējamo misiju”

8. Mēs rosinām samazināt saldo dzērienu patēriņu, ceļot akcīzes nodokli, un nepadarīt sabiedrības veselību par tirgojamu preci

9. Īpaši lepojamies ar pārmaiņām, kas jau ir panāktas – no šī gada Latvijā vairs netaps jauni Latvijas Republikas nepilsoņi, veidojot saliedētāku sabiedrību

10.  No 2022. gada visā Latvijā būs ieviesta depozīta sistēma, lai Latvijas cilvēki dzīvotu zaļākā un pret vidi atbildīgākā Latvijā.

11. Sabiedrības integrācijas fonds varēs strādāt efektīvāk – mēs rosinājām un panācām izmaiņas Sabiedrības integrācijas fonda darbībā, lai iestāde kļūtu draudzīgāka cilvēkiem, kas raksta un realizē projektus.

12.  Mēs panācām, ka cilvēkiem, kas darbojas biedrībās un nodibinājumos, ir pieejams lielāks finansiālais atbalsts programmā “NVO fonds”.

13. Palielinājām atbalstu ģimenēm, kurās aug smagi slimi bērni. Slimības pabalstu vecākam, kurš nestrādā saistībā ar nepieciešamību kopt smagi slimu bērnu, izmaksās par ilgāku nepārtrauktu darbnespēju, paredz 1. janvārī spēkā stājušies grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu".

14. Ievēlājām jaunu valsts prezidentu atklātās un caurspīdīgās vēlēšanās – nekāda aizkulišu tirgošanās un sev izdevīga kandidāta "ielikšana" netika pieļauta.

15. Atklātā procesā arī ievēlājām jaunu vadību FKTK, Latvijas Bankai un CVK – Latvijas cilvēki ir pelnījuši valsts iestādes, kuras vada profesionāli cilvēki ar augstu un labu reputāciju.

16. Valsts kontrolei būs tiesības atprasīt izšķērdētus līdzekļus valsts amatpersonām – ja valsts vai pašvaldību iestāde to pati nedara. Valsts kontrolei būs tiesības lemt par zaudējumu piedziņu, ja tie valsts vai pašvaldības budžetam radīti nelikumīgas rīcības rezultātā.

17. Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās būs profesionāla pārvaldība – noteikts, ka kapitāla daļu turētājam vai kapitālsabiedrības padomei jāizveido nominācijas komisija, kura izvērtē valdes vai padomes locekļu kandidātus. Nominācijas komisijā jāiekļauj arī neatkarīgus ekspertus un, ja nepieciešams, novērotājus ar padomdevēja tiesībām.

18. Strādājam pie lobēšanas atklātības ieviešanas – “Attīstībai / Par!” vadībā darba grupa pēta pasaulē labākās prakses un veic šī likuma izstrādi.

19. Lai katrs bērns skolā var saņemt sev nepieciešamo atbalstu – "Attīstībai / Par!" cenšas panākt, lai visiem bērniem agrīnā vecumā un vēlreiz pirms skolas sākuma veic obligātu izvērtējumu un piedāvā bērnam palīdzību skolas gaitās, ja tāda ir nepieciešama.