"Attīstībai/Par!" aicina Ministru prezidentu vienoties par mediķu atalgojuma reformas īstenošanu

19.03.2021

“Attīstībai/Par” (AP) satraukta par veselības aprūpes reformu ieviešanu, par kurām valdība nepieņēma lēmumu finanšu ministra Jāņa Reira iebildumu dēļ. Tādēļ nākamnedēļ, 22. martā, AP aicina partiju apvienības “Jaunā Vienotība” vadības pārstāvjus un Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu pārrunāt iespējami ātrāku risinājumu.

Valdības akcepts nepieciešams, lai īstenotu reformas veselības aprūpes sistēmā - ieviestu ar nozari kopīgi izstrādāto jauno ārstniecības personu atalgojuma modeli un turpinātu nepieciešamo slimnīcu līmeņošanu. 

Vienlaikus Veselības ministrija izskatīšanai valdībā šonedēļ piedāvāja arī nepieciešamu reformu turpinājumu – loģiski izkārtotu slimnīcu līmeņošanas modeli, kas nodrošinās, ka ārstniecības iestāžu pakalpojumi ir pacientiem pieejami, kvalitatīvi, kā arī droši. 

Neņemot vērā veselības nozares pārstāvju iebildumus, lēmumu pieņemšana par jauno mediķu atalgojuma modeli un slimnīcu līmeņošanu valdības sēdē tika atlikta, aicinot lemt par algām kopā ar nākamā gada budžeta sagatavošanu vasaras beigās un rudens sākumā. 

“Veselības aprūpe ir cilvēktiesības, un mūs pamatoti dara bažīgus apstākļi un argumentu trūkums, kuri liek šķēršļus veselības aprūpes sistēmas sakārtošanas turpināšanai,” uzsver AP līdzpriekšsēdētājs un veselības ministrs Daniels Pavļuts. Viņš atgādina, ka jaunā atalgojuma modeļa ieviešanu, kura izstrādes laikā ar rezolūciju nostiprināja Ministru prezidents, atbalsta Latvijas Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācija, Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Jauno Ārstu Asociācija, Latvijas Māsu asociācija, kā arī Latvijas Lielo slimnīcu asociācija. 

Savukārt AP Saeimas frakcijas vadītāja Marija Golubeva atgādina, Veselības ministrijas mērķis ir panākt, ka vismaz 70% no darba samaksas ir pastāvīgi fiksēta un uz to ārstniecības persona var paļauties. 

Tam piekrīt arī AP līdzpriekšsēdētājs un apvienību veidojošās partijas "Latvijas attīstībai" valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Ivars Ijabs. Viņš skaidro, ka īslaicīgas krīzes laika piemaksas nav tālredzīgs risinājums veselības aprūpes sistēmas sakārtošanai. “Mediķiem nepieciešama paļāvība, ka pēc krīzes mēs rūpēsimies par viņiem, un šo apliecinājumu vēlamies sadzirdēt arī no koalīcijas partneriem un Ministru prezidenta,” pauž Ijabs. 

Jau vēstīts, ka Veselības ministrijas izstrādātais jaunais ārstniecības personu atalgojuma modelis paredz, ka piecu gadu laikā ārstu atalgojums varētu pieaugt līdz 3615 eiro. Veselības ministrija izmaiņas plānoja uzsākt ieviest jau šogad, taču lēmums par tā un slimnīcu līmeņa turpināšanu valdības sēdē tika atlikts.

Foto: Edijs Pālens, LETA