"Attīstībai/Par!": Nedrīkst pieļaut nesamērīgu NĪN pieaugumu

05.08.2020

Kadastrālās vērtības jāaktualizē, nepieļaujot nesamērīgi strauju un netaisnīgu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) palielinājumu - tā norādīts partiju apvienības "Attīstībai/Par!" paziņojumā. Ir jāizskauž neprecizitātes un kļūdas jauno kadastrālo vērtību aprēķinos.

Neatkarīgi no tā, kādas būs jaunās kadastrālās vērtības, vairākkārtīgs NĪN pieaugums nedrīkst notikt. Tas atstātu katastrofālas sekas ne tikai uz namu un dzīvokļu īpašniekiem, bet arī īrniekiem saistībā ar nesamērīgu īres cenu pieaugumu. Tas radītu arī vairākkārtīgu piespiedu nomas maksas palielinājumu tiem cilvēkiem, kuriem pieder dzīvokļi uz citu personu īpašumā esošas zemes.

Ir nepieciešami skaidri šāda pieauguma griesti, lai no krasa nodokļa pieauguma neciestu iedzīvotāji, uzņēmēji un ekonomika kopumā. Tāpēc līdz ar kadastrālo vērtību aktualizēšanu valdībai un Saeimai ir jāpārskata NĪN likmes un to piemērošanas kārtība.

“Attīstībai/Par!” programmā ir iekļauts priekšlikums noteikt ar NĪN neapliekamo minimumu. Pārskatāmā nākotnē NĪN ir jāsāk aprēķināt un iekasēt no vienota objekta – zemes kopā ar ēku. Nepieciešams apsvērt NĪN atlaižu vienotu pielietošanu visā valstī. Tieslietu ministrijai vienlaikus jāatrisina jautājums par zemes piespiedu iznomātāju nesamērīgo peļņas pieaugumu.

Vistuvākajā laikā “Attīstībai/Par!” sagaida no atbildīgajiem valdības locekļiem – tieslietu ministra Jāņa Bordāna, finanšu ministra Jāņa Reira un premjera Krišjāņa Kariņa – aprēķinos balstītu priekšlikumu par NĪN pieauguma ierobežošanu. Nebūtu taisnīgi un pareizi atbrīvot no nodokļa lielāko daļu īpašnieku, pārliekot visu tā slogu un ražojošo sektoru.