Aigars Bikše: Brīva izvēle - vai varai ir jālemj cilvēka vietā?

15.04.2021

Saeimā steidzamības kārtībā tika izskatīti grozījumi Azartspēļu un Izložu likumā. Plašas debates rosināja iesniegtie grozījumi, aicinot lēmuma pieņemšanu par azartspēļu norises vietu atvēršanu vai aizvēršanu nodot pašvaldībām. Azartspēles ir jāierobežo. Taču, manuprāt, šodien izskatīto grozījumu galvenais mērķis ir pastutēt kādas partijas nošļukušos reitingus, pauž Saeimas deputāts Aigars Bikše.

Šodien Saeimā steidzamības kārtībā tika izskatīti grozījumi Azartspēļu un Izložu likumā. Plašas debates rosināja Gata Eglīša iesniegtiem grozījumi, aicinot lēmuma pieņemšanu par azartspēļu norises vietu atvēršanu vai aizvēršanu nodot pašvaldībām. 

Es atbalstu šādu risinājumu iestrādāšanu likumdošanā, tomēr uzskatu, ka šādu grozījumu virzīšana tieši šobrīd ir Jaunās konservatīvās partijas (JKP) sabiedrisko attiecību kampaņa. Par to, manuprāt, īpaši liecina pārspīlēti emocionāli argumenti un oponentu nepamatota apvainošana lobismā. Jāņem vērā, ka Ministru kabinetā šobrīd noris tieši šāda likuma izstrāde un saskaņošana, kurā taču piedalās arī visi JKP pārstāvētie ministri. 

Tā kā no debatēs runājušo JKP deputātu puses izskanēja absolūti nepatiesi un melīgi apgalvojumi par mana balsojuma saistību ar azartspēļu lobiju, vēlos skaidri paziņot - esmu pilnīgi neatkarīgs savos lēmumos Saeimā! 

Šo dažu mēnešu laikā Saeimā jau vairākkārt nācies caurskatīt jautājumus, kuros skaidri izdalās personas izvēles brīvības jautājums - vai izvēle ir jāatstāj cilvēkam vai varai ir jālemj cilvēka vietā. Nevaru atbalstīt ideju, kas varai ļaus pieņemt lēmumus pilsoņu vietā, neatstājot personai iespēju izvēlēties. Uzskatu, ka karstākie diskusijā izskanējušie apgalvojumi par ierobežojumu nepieciešamību vispār nepieļauj ideju par iespēju katram veikt brīvu izvēli.

Pats esmu piedzimis politiskajā iekārtā, kurā valsts izlēma, kas jādara pilsonim, norobežojot viņu no ļaunā un samaitājošā. Kas tad no šādiem ierobežojumiem sanāca? 

Man ir personīga pieredze cīņā ar atkarībām - studiju gados es stipri dzēru. Nodarīju kaitējumu gan savai veselībai, gan mantai un ģimenei. Tomēr uzskatu, ka kompleksu izraisīto psiholoģisko stāvokli, kurš bija par iemeslu manai atkarībai no alkohola, nebija iespējams risināt aizliedzot alkohola tirdzniecību. Tikai mainot savu pasaules redzējumu un attieksmi pret sevi, kas būtībā, manuprāt, ir viens vesels, mainījās arī mana attieksme pret alkoholu.

Uzskatu, ka atkarību psiholoģisko sakni nav iespējams izravēt, atņemot "cilvēkam neprātīgajam" iespēju izvēlēties un nocērtot visus kokus mežā, kuros viņš varētu ieskriet. Robus cilvēka pašapziņā, radošuma apziņā, personības vērtības apziņā un psiholoģisko traumu sekas nevar atcelt ar lēmumiem Saeimā. Aizvācot visus atkarību kārdinājumus no cilvēka dzīves, valsts vara nevar aizbērt tukšumu pašā cilvēkā. 

Azartspēles ir jāierobežo. Taču, manuprāt, šodien izskatīto grozījumu galvenais mērķis ir pastutēt kādas partijas nošļukušos reitingus. Valstij ir saprātīgi jāregulē attiecības starp sabiedrību un azartspēļu uzņēmumiem, aizsargājot atkarīgās personas, kuras vairāk nespēj pieņemt lēmumus attiecībā uz savu rīcību. Tomēr - cilvēka izaugsme, manuprāt, ir iespējama, saskaroties ar pasauli tādu kāda tā ir, veidojot savu pieredzi un mācoties no savām kļūdām.

Neskatoties uz skaidriem JKP centieniem padarīt sevi par visu "neprātīgo cilvēku" aizstāvjiem un glābējiem, vadoties pēc savas pārliecības un izpratnes par sabiedrības interesēm, es, tāpat kā mani “Attīstībai/Par!” frakcijas kolēģi, atbalstīju grozījumus Azartspēļu un izložu likumā.