31.10.2019
Lai īstenotu visu bērnu tiesības uz kvalitatīvu izglītību un pilnvērtīgu dzīvi, “Attīstībai / Par!” deputāte Marija Golubeva sadarbībā ar kolēģiem un ekspertiem rosina obligātu bērnu attīstības izvērtēšanu jau agrīnā vecumā. Šodien Saeima 1. lasījumā to atbalstīja ar 79 balsīm PAR.
Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas paredz, ka valsts nodrošina obligātu attīstības izvērtējumu visiem bērniem agrīnā vecumā un vēlreiz pirms skolas gaitu uzsākšanas, lai attīstības traucējumi tiktu savlaicīgi atpazīti un bērni ar īpašām vajadzībām saņemtu individuālu atbalstu, nodrošinot kvalitatīvu izglītību un pilnvērtīgu dzīvi.
“Šobrīd attīstības izvērtējums nav obligāts un pastāv risks, ka bērna īpašās vajadzības netieku laikus atpazītas un viņš nesaņem atbalstu mācību procesā, tādējādi likuma robu dēļ nolemjot bērnu grūtam mācību procesam un atpalikšanai no pārējiem bērnam – tieši tā sākas izolācija no sabiedrības jau agrā bērnībā,” norāda Marija Golubeva.
“Ziemeļvalstīs bērnu ar īpašām vajadzībām iekļaušana izglītībā un darba tirgū jau ilgus gadus ir valsts prioritāte. Skolotāji Latvijā individuāli dara, ko var, bet viņiem ir nepieciešams papildus atbalsts.”
Agrīnās attīstības izvērtēšanu veiktu ģimenes ārsti un mācību iestāžu pārstāvji, kuriem valsts nodrošinātu apmācības un skaidri definētu izvērtējuma metodiku.
Obligāts agrīnās attīstības izvērtējums ir ne tikai cilvēcīgi pareizs, bet tas arī nodrošina Latvijas nacionālo un starptautisko apņemšanos izpildi.
Rosinājumi ir tapuši konsultācijās ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Pārresoru koordinācijas centru, kura paspārnē top Pedagoģiski psiholoģiskā atbalsta dienests, Latvijas Autisma apvienības pārstāvēm Līgu Bērziņu un Nelliju Repinu, bērnu psihiatru Ņikitu Bezborodovu, kā arī citiem jomas ekspertiem un valsts un nevalstiskajām organizācijām.