Jānodrošina personu aizsardzību un tiesisko sadarbību arī cietā "Brexit" gadījumā

22.02.2019

Strauji tuvojas šī gada 29. marts, ko visa Eiropa un pasaule zina kā "Brexit" dienu. Saeima atbalstīja grozījumus, kas nodrošinās personu aizsardzību un tiesisko sadarbību Latvijas un Lielbritānijas karalistes strapā arī pēc "Brexit".


Ārlietu komisijas (Inese Voika) sagatavotajā alternatīvajā likumprojektā kopā ar atbildīgajām ministrijām nedēļas laikā ir ieviesti būtiski uzlabojumi.

Īsumā par alternatīvo likumprojektu un svarīgākajiem punktiem

Ir precizēts likumprojekta nosaukums, lai atspoguļotu tā mērķus: pirmkārt, personu aizsardzība un, otrkārt, tiesiskā sadarbība pārejas periodā pēc Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotās karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības.

Ir risināts jautājums par likuma spēkā stāšanās kārtību. Par spīti neizbēgamajam datumam marta beigās, ko nosaka Eiropas Savienības līgums, pastāv iespēja, ka Apvienotā Karaliste var lūgt atlikt izstāšanos. Tāpēc likuma piemērošanu uzsāks tikai tajā dienā, kad Apvienotā Karaliste izstāsies no Eiropas Savienības – vai tas būs 29. martā vai vēlāk.

Ko likumprojekts paredz?

Balstoties uz Saeimas 31. janvāra pieņemto deklarāciju, Latvijā likumīgi dzīvojošajiem Apvienotās Karalistes pilsoņiem nodrošina iespējami labvēlīgus uzturēšanās un darba nosacījumus. Arī tad, ja Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības 2019. gada 29. martā notiks bez vienošanās. 

Apvienotā Karaliste 2018. gada beigās paziņoja, ka nodrošinās līdzīgas tiesības visiem Eiropas Savienības pilsoņiem, kas uzturas Apvienotajā Karalistē. 

Savukārt līdzīgi vienpusēji likumi, kādu šobrīd izskata Latvijas Saeimā, pieņemti arī Francijā, Spānijā un Portugālē, kurās uzturas nozīmīgs Apvienotās Karalistes pilsoņu skaits.

Komisijas alternatīvajā likumprojektā uzlaboti vairāki nosacījumi, lai nodrošinātu to, ka Apvienotās Karalistes pilsoņu dzīve Latvijā nepasliktinātos, īpaši sociālās apdrošināšanas jomā.

Likums ir jāpieņem steidzamā kārtā

Šis ir gadījums, kurā katra diena ir svarīga. Īpaši svarīgi regulējumam par tiesisko sadarbību civiltiesību un krimināltiesību jomā ir tas, lai šis likumprojekts varētu stāties spēkā tieši tajā dienā, kad Apvienotā Karaliste izstājās no Eiropas Savienības un nevis nākamajā dienā vai vēl ar vairāku dienu nobīdi. Tad nebūtu mehānismu, kā nodrošinat tiesisko sadarbību starp abām valstīm.

Ja dienā, kad Apvienotā Karaliste izstāsies no Eiropas Savienības, nebūs spēkā likumprojekta piedāvātais noregulējums, tad veikt darbības ar aizturētām personām no Apvienotās Karalistes nevarēs. Tā pagaidām ir tikai iespējamība, bet Saeimas kā likumdevēja uzdevums ir novērst tādu iespējamību.