AP! rosina palielināt budžetu vēža ārstēšanai, jaunajiem vecākiem un e-pakalpojumiem

30.10.2020

Partiju apvienības "Attīstībai/Par!" Saeimas deputāti nākamā gada budžeta projektā rosina paredzēt lielāku atbalstu onkoloģijas pacientiem un jaunajiem vecākiem, novirzīt papildu finansējumu jaudīgākiem e-pakalpojumiem, kā arī vienkāršot nodokļu nomaksu profesionāliem sportistiem.

Lielāks finansējums onkoloģijas pacientiem

Saeimas deputātu Ilmāra Dūrīša, Andra Skrides un Ineses Ikstenas kopā ar citu Saeimas frakciju kolēģiem iesniegtais nākamā gada valsts budžeta priekšlikums paredz 3,6 miljonus eiro novirzīt neatliekamu problēmu risināšanai onkoloģijas jomā - vēža skrīninga apjoma paplašināšanai, biomarķieru iegādei un inovatīviem onkoloģiskajiem medikamentiem. 

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride: "Ar diagnozi vēzis saskaras liela daļa mūsu līdzcilvēku, taču līdzekļu viņu ārstēšanai joprojām katastrofāli trūkst. Nauda akūti vajadzīga gan agrīnai audzēju atklāšanai, gan jaunām un efektīvām zālēm." Deputāte Inese Ikstena īpaši uzsver nepieciešamību pēc biomarķieriem, kas ārkārtīgi būtiski ārstēšanas sākumposmā, nosakot pacientiem terapijas veidu.

Finansējums, kas vajadzīgs neatliekamām onkoloģijas problēmām, tiks iegūts, straujāk palielinot akcīzes nodokli cigaretēm, pārējiem tabakas izstrādājumiem un karsējamai tabakai. Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis: "Smēķēšanas sekas uz veselību ir graujošas. Mums jādara viss iespējamais, lai sabiedrība aizvien skaidrāk to apzinātos un mums izdotos ilgtermiņā uzlabot mūsu cilvēku veselību."

Atbalsts jaunajiem vecākiem

Ja jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājuma laikā vēlas strādāt, neatkarīgi no darba slodzes viņi šobrīd var saņemt tikai 30% no vecāku pabalsta. Saeimas deputāti Inese Ikstena, Andris Skride un Dace Rukšāne-Ščipčinska kopā ar citu Saeimas frakciju kolēģiem rosina noteikt, ka jaunie vecāki pabalstu varēs saņemt simts procentu apmērā, ja pēc mazuļa trīs mēnešu vecuma strādās darbu, kas nepārsniedz pusslodzi.

"Attīstībai/Par!" Saeimas deputāte Inese Ikstena: "Jaunie vecāki pēc mazuļa piedzimšanas šobrīd nevar atļauties iztulkot rakstu žurnālam, nodziedāt dziesmu koncertā vai novadīt lekciju augstskolā, jo tad viņiem jāzaudē lielākā daļa no vecāku pabalsta. Ļaujot to saņemt pilnā apmērā, mēs uzlabosim ģimenes labklājību un sekmēsim vēlāk arī veiksmīgu atgriešanos darba dzīvē."

Priekšlikums grozījumiem maternitātes un slimības apdrošināšanas likumā arī mazinās riskus, ka jaunie vecāki turpinās strādāt nelegāli, gūstot ģimenei papildu līdzekļus, bet nenomaksājot par tiem nodokļus.

Jaudīgāki e-pakalpojumi

"Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts kopā ar citu parlamenta frakciju kolēģiem rosina novirzīt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei papildu vairāk nekā pusotru miljonu eiro jaudīgākiem elektroniskās identifikācijas pakalpojumiem, kuru nepieciešamību vēl vairāk akcentē Covid-19 laiks. Papildu līdzekļi tiks rasti, galvenokārt palielinot valsts pamatbudžetā iemaksājamo dividenžu apjomu.

Vienkāršota nodokļu nomaksa profesionāliem sportistiem

Šobrīd profesionālie sportisti nereti reģistrējas kā pašnodarbinātas personas vai saņem atlīdzību, slēdzot autoratlīdzības līgumus, kas neatbilst autorības būtībai. Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars kopā ar citu Saeimas frakciju kolēģiem rosina vienkāršot profesionālo sportistu iedzīvotāju ienākumu nodokļa iemaksas, paredzot tās noteikt 20% apjomā no taksācijas gadā gūtajiem algota darba ienākumiem. Šobrīd profesionālajiem sportistiem noteiktās obligātās minimālās sociālās iemaksas gadā sasniedz 860 eiro. Paredzams, ka rosinātās izmaiņas nesīs papildu līdzekļus valsts budžetā.

Saeima 2021. gada budžeta projektu konceptuāli atbalstīja 28. oktobrī un tas vēl jāpieņem galīgajā lasījumā. "Attīstībai/Par!" atzinīgi vērtē, ka nākamgad tiks atvēlēti būtiski līdzekļi mediķu un pedagogu algu palielināšanai.

Foto: Ieva Ābele, Saeima