Daniels Pavļuts: 20. gadsimtu nevar padarīt par nebijušu, bet mūsu varā ir pārvarēt tā sekas

20.06.2019

Pagājušajā nedēļā “Attīstībai / Par!” rosināja likumprojektu ar mērķi atjaunot vēsturisko taisnīgumu un ar labu gribu atlīdzināt holokausta upuriem un Latvijas ebreju kopienai vēsturiskās netaisnīgās sekas. Šodien, 20. jūlija Saeimas sēdē likumprojekta parakstītāji “Attīstībai / Par!” un Jaunā Vienotība ierosināja atsaukt iesniegto likumprojektu, lai dotu iespēju diskusijām turpināties Saeimas frakciju starpā un Latvijas sabiedrībā.

Mūsu vēsture nav izmaināma. Tomēr mūsu nākotni mēs veidojam šodien, to veido mūsu izvēles un mūsu rīcība. Neatrisinātu un sāpīgu jautājumu mūsu sabiedrībā netrūkst, kuri ir cilāti nu jau gadu desmitiem. Arī jautājums par labas gribas atlīdzinājumu holokaustā un citu nacistu noziegumos cietušajiem ir jautājums par mūsu vērtībām un taisnīgumu, pilsoniskas sabiedrības veidošanu un Latvijas vēsturiskā mantojuma apzināšanos,” saka Daniels Pavļuts“Attīstībai / Par!” Saeimas frakcijas vadītājs.”

2009. gadā 46 valstis, tostarp Latvija, parakstīja Terezīnes deklarāciju, kurā apņēmās veikt atlīdzinājumu holokosta upuriem un ebreju kopienām par viņiem atņemtajiem īpašumiem. 

Savukārt, 2018. gadā maijā ASV prezidents Tramps parakstīja un spēkā stājās likums par taisnīguma atjaunošanu holokosta upuriem, kura ietvaros ASV Valsts departaments 2019. gada novembrī sniegs ziņojumu ASV Kongresam un Prezidentam par Eiropas valstu  progresu šāda atlīdzinājuma īstenošanā un no šis vērtējums var nozīmīgi ietekmēt ASV politiku un tālāko rīcību.

“Ņemot vērā šī jautājuma vēsturisko un starptautisko nozīmību, ir skaidrs, ka šī tēma agri vai vēlu būs jārisina. Vēl vairāk - šis ir politiskās līderības un arī atbildības jautājums, un mums nevajadzētu lolot ilūzijas, ka tas atrisināsies pats no sevis,” uzsver Pavļuts. “Lai nezaudētu iespēju turpināt diskusiju un jēgpilni spriest par labas gribas atlīdzinājumu holokausta upuriem vēl šajā Saeimas sasaukumā, šodien ierosinājām atsaukt pagājušajā nedēļā iesniegto likumprojektu. Mūsu pienākums ir turpināt diskusiju sabiedrībā un frakciju starpā, lai rastu paliekošu risinājumu.”

Kopējais plānotais atlīdzinājuma apjoms rosinātā likumprojekta ietvaros ir 4 miljoni gadā, kuri no 2021. gada desmit gadus tiek ieguldīti īpašā Latvijas ebreju kopienu un draudžu padomes izveidotā fondā, skaidri norādot šī atlīdzinājuma izlietošanas mērķus. Kā piemēram, Latvijas ebreju kultūrvēsturiskā mantojuma atjaunošana un saglabāšana, Latvijas sabiedrības integrācijas, vienotības un pilsoniskās sabiedrības attīstības veicināšana, ebreju kopienas un fonda īpašuma apsaimniekošana, kā arī sociālās un materiālās palīdzības sniegšana tiem Latvijas teritorijā Holokaustā cietušajiem, kuri dzīvo ārpus Latvijas.