EP atbalsta Ijaba rezolūciju par vienotu lādētāju visām mobilajām ierīcēm

30.01.2020

Ceturtdien, 30. janvārī Eiropas Parlaments (EP) atbalstīja prasību par kopīga lādētāja ieviešanu visām mobilajām ierīcēm. Šādu priekšlikumu kopā ar kolēģiem "Renew Europe" grupā virzīja Ivars Ijabs ("Attīstībai/Par!"). Viņi aicina Eiropas Komisiju līdz vēlākais 2020. gada jūlijam papildināt 2014. gada Radioiekārtu direktīvu un noteikt kopēju mobilo ierīču lādētāju visiem ražotājiem ES.

Jau šī gada janvāra plenārsesijā Strasbūrā notika debates par jautājumu, kuru EP deputāti virzīja jau pirms 10 gadiem, aicinot visā ES ieviest kopēju lādētāju mobilajiem tālruņiem, planšetdatoriem, e-grāmatu lasītājiem, viedkamerām un citai mazizmēraelektronikai. Toreiz ražotāji solīja paši vienoties par kopīgu risinājumu, tomēr līdz šim brīdim izdevies tikai samazināt lādētāju versiju skaitu līdz trim, kas joprojām ir ne tikai neērti, bet arī dārgi un neekoloģiski. Turklāt tādi lielie ražotāji kā “Apple” iebilst vienam kopīgam lādētāju standartam, jo pašlaik pelna miljardus tieši no dažādo mobilo ierīču aksesuāru un piederumu pārdošanas.

"Šobrīd patērētājiem nav finansiāla stimula iegādāties mobilās ierīces bez lādētājiem, jo teju visas tiek pārdotas komplektā, turklāt atsevišķi pirkt lādētāju ir pat dārgāk. Tas veido videi nedraudzīgus patēriņa ieradumus. Tieši tāpēc nepieciešama steidzama ES rīcība, lai samazinātu elektronisko iekārtu atkritumu daudzumu un padarītu cilvēku dzīvi vienkāršāku, drošāku un zaļāku," uzsver Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs.

Šis jautājums pašlaik ir ļoti aktuāls ES pieņemtā Eiropas Zaļā kursa kontekstā, ņemot vērā faktu, ka ik gadu saražotie mobilo tālruņu un citu elektronisko ierīču lādētāji kopā sver aptuveni 1 miljonu tonnu. 2016. gadā kopējais e-atkritumu apjoms Eiropā bija 12,3 miljoni tonnu jeb vidēji 16,6 kg uz vienu cilvēku, kas atstāj nopietnu ietekmi uz vidi. 

Ivara Ijaba un citu "Renew Europe" grupas deputātu iesniegtais rezolūcijas projekts (latviešu valodā) ir pieejams ŠEIT. Savukārt rezolūcijas apstiprinātais teksts būs publicēts ŠEIT.