Plešs: gaisa piesārņojums Rīgā ir kaitīgs veselībai un var novest pie tiesvedībām

20.05.2019

Otrdien, 14. maijā Vides un klimata apakškomisijas vadītājs Artūrs Toms Plešs nosūtīja vēstuli Rīgas domei, mudinot risināt gaisa piesārņojuma problēmu. Iedzīvotāju veselība ir apdraudēta un Latvija draud tiesvedība ar Eiropas Komisiju.


Vēstule aicina nekavējoties darīt visu iespējamos, lai būtiski samazinātu gaisa piesārņojumu Rīgā. Gadījumā, ja netiks atrisināta gaisa piesārņojuma problēma Rīgā, Eiropas Komisija varētu ierosināt tiesvedību pret Latviju. Jau 2014.gadā Eiropas Komisija  sāka pārkāpumu procedūru pret Latviju par cieto daļiņu piesārņojumu Rīgā, kas 2018.gadā atkal pārsniedza esošo normu. Rīgā bija fiksēti 53 gadījumi, kad cieto daļiņu īpatsvars PM10 pārsniedza Eiropas Komisijas noteikto pieļaujamo 35 pārsniegumu skaitu.

“Par spīti tam, ka Rīgas pilsētas pašvaldība ir apstiprinājusi Rīgas gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programmu 2016.-2020. gadam, pašlaik ir skaidrs, ka plānā izvirzītie mērķi netiks sasniegti. Nozīmīgi piesārņojuma cēloņi ir saistīti ar satiksmes infrastruktūras attīstību un plānošanu, nesavlaicīgo ielu uzkopšanu, saimnieciskajām aktivitātēm brīvostas teritorijā un citiem faktoriem. Ir skaidrs, ka problēmas ir lielas, un tās ir steidzami jārisina, jo gaisa piesārņojums tieši atsaucas uz cilvēku dzīves kvalitāti un veselību, izraisot astmu, bronhītu un citas slimības,” sacīja A.T.Plešs.