Grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli” ir īstermiņa risinājums

20.06.2019

Šodien Saeimas sēdē “Attīstība / Par!” piekrita atbalstīt steidzamību skatīt jautājumu par likuma grozījumu “Par akcīzes nodokli”  Saeimas 1.lasījumā.

Likums “Par akcīzes nodokli” paredz akcīzes nodokļa piemērošanu alkoholiskajiem dzērieniem, un atbilstoši likumā noteiktajam, ir plānots pakāpeniski paaugstināt akcīzes nodokli līdz 2020. gada 1. martam.

Finanšu ministrs un premjera partija argumentē, ka Igaunijas parlamenta 2019. gada 13. jūnijā pieņemtais likums, kas paredz no 1. jūlija samazināt akcīzes nodokļa likmes atsevišķiem alkoholisko dzērienu veidiem, tai skaitā, pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem par 25%, radīs negatīvu ietekmi uz Latvijas komersantu uzņēmējdarbību, īpaši domājot par Latvijas Igaunijas pierobežu. Līdz ar to, lai novērstu negatīvo ietekmi uz Latvijas komersantu, kas veic darbību ar pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem, nepieciešams šobrīd likumā noteikto akcīzes nodokļa likmi samazināt par 15%.

“Mēs turpināsim iestāties par uzlabojumiem veselības aprūpē - jo īpaši nodokļu jautājumos, kas saistīti ar pārmērīgu alkoholisko dzērienu, cukura, tabakas un citu kaitīgu vielu patēriņu mūsu sabiedrībā. Jau tagad esam iesnieguši priekšlikumu celt akcīzes nodokli cukurotajiem dzērieniem. Šobrīd tas ir pieņemts 2. lasījumā un rudens sesijā to varētu pieņemt beidzamajā lasījumā,” saka Mārtiņš Bondars, Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs / “Attīstībai / Par!” deputāts.

“Kas attiecas uz iesniegtajiem likuma grozījumiem par akcīzes nodokļa samazinājumu, apzināmies, ka šis ir īstermiņa risinājums, lai nākotnē tomēr mēģinātu mērķtiecīgāk virzīties uz nodokļu harmonizāciju Baltijā. Vēlamies dot laiku premjeram vest sarunas, izvērtēt visus aspektus un skatīt šo jautājumu atkārtoti galīgajā lasījumā tuvākajā ārkārtas Saeimas sēdē tuvāko nedēļu laikā.”