"Attīstībai/Par!": Honkonga ir tests Eiropas vērtībām

02.07.2020

Ķīnas Tautas kongresa 30. jūnijā pieņemtais Nacionālās drošības likums Honkongai ir pretrunā vairāk nekā 20 gadus īstenotajam principam “viena valsts, divas sistēmas” un draud nopietni ierobežot autonomā reģiona iedzīvotāju pamatbrīvības, uzskata partiju apvienība "Attīstībai/Par!" (AP!).

"Mēs pilnībā pievienojamies Eiropas Savienības (ES) līderu - Eiropas Komisijas prezidentes Urzulas fon der Leienas, ES Padomes prezidenta Šarla Mišela un ES augstā pārstāvja ārlietās Žozepa Borrelja - izteiktajām bažām un paustajam nosodījumam. Ceram, ka šis solis Honkongas autonomijas un tiesu varas ierobežošanas virzienā neatstās vienaldzīgus arī citu ES dalībvalstu, tostarp Latvijas, politiķus. Spēja vai nespēja aizstāvēt demokrātiju, tiesiskumu un brīvību Honkongā ir pārbaudījums visai Eiropai un tās vērtībām," norāda Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda.

AP! līdzīgi kā ES līderi uzskata, ka Ķīnas jaunais Nacionālās drošības likums Honkongai ir pretrunā Pekinas starptautiskajām saistībām un neatbilst arī pašas Honkongas pamatlikumam. AP! pauž bažas, ka likums draud nopietni ierobežot likuma varu, vārda brīvību un cilvēktiesības Honkongā.

AP! atgādina, ka runas, preses un pulcēšanās brīvības ir noteiktas gan ANO starptautiskajā paktā par pilsoņu un politiskajām tiesībām, gan Honkongas likumos. Politiskās brīvības ir jāsaglabā, kā to uzstājīgi jau vismaz gadu pieprasa Honkongas pilsoņi.