Ilmārs Dūrītis: Latvijai stingrāk jāregulē ārvalstu studenti

29.01.2020

Latvijas augstskolām ir jābūt atvērtām pasaules talantiem, bet jāspēj ndrošināt, ka studentu primārais ieceļošanas mērķis Eiropas Savienībā ir studijas, saka Ilmārs Dūrītis, "Attīstībai / Par!" frakcijas deputāts un Saeimas Augstākās izglītības un zinātnes apakškomisijas vadītājs.

Pašreiz ārvalstu studenti Latvijā ir 11% - 12% no kopējā studentu skaita. Lai gan vietējo studentu skaits turpina kristies, ārvalstu studentu skaits turpina pieaugt. Vidēji ES ārvalstu students sasniedz 15% - 17%.

🏛 Latvijas augstskolām ir jābūt atvērtām pasaules talantiem, bet tām ir jāspēj piesaistīt gaišākie prāti un jāpiemēro stingrāks normatīvais regulējums, lai tiešām Latvijā studijas uzsāktu studenti, kuru primārais ieceļošanas mērķis Eiropas Savienībā ir studijas.

Pašreiz Augstskolu likums paredz, ka augstskolas ir atbildīgas par ārvalstu studentu uzņemšanu. Augstskolām ir jābūt spējīgām nodrošināt stingrāku un kvalitatīvāku uzņemšanas procesu ārvalstu studentiem:

▶ pārbaudot, vai angļu valodas zināšanas ir pietiekami augstas, lai apgūtu izvēlēto studiju programmu;

▶nodrošināt ārvalstu studentu zināšanu un prasmju iemaņu pārbaudi - vai iepriekš iegūtās zināšanas atbilst zināšanām, kas nepieciešamas uzsākot izvēlēto studiju programmu;

▶ kā arī skaidri noteikt studiju maksas, kurām nevajadzētu būt zemākām par patiesajiem mācību izdevumiem visiem ārvalstu studentiem.