“Attīstībai / Par!” sadarbībā ar NVO veiksmīgi virza pabalstu palielināšanu ģimenēm, kas aprūpē bērnus un pieaugušos ar smagu invaliditāti

22.03.2019

Trešdien, 20. martā Saeimā konceptuāli atbalstīts “Attīstībai / Par!” deputātu Ineses Ikstenas un Andra Skrides priekšlikums par finansiālā atbalsta palielināšanu ģimenēm, kuras mājās aprūpē savus bērnus un citus piederīgos ar smagu invaliditāti. Iniciatīva ir sadarbības rezultāts starp “Attīstībai / Par!” un Salaspils bērnu un jauniešu ar invaliditāti biedrības "Zelta atslēdziņa".

““Attīstībai / Par!” mērķis turpināt deinstitucionālizācijas procesu Latvijā ir ne tikai cilvēciski pareizs, bet dod iespēju atbalstīt sabiedrībai svarīgas vajadzības arī ierobežotu finanšu apstākļos. Šobrīd ģimene, kas aprūpē bērnu vai pieaugušo ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, saņem pabalstu 213,43 eiro mēnesī. Šāda aprūpe specializētā iestādē izmaksā piecas reizes vairāk.

Mēs turpināsim analizēt arī citas situācijas, kur iespējams uzlabot dažādu sabiedrības grupu stāvokli, neprasot papildus naudu, bet efektīvāk novirzot jau pieejamos līdzekļus. Paldies mammām no Salaspils, kuras pievērsa mūsu uzmanību šai problēmai,” saka Inese Ikstena, “Attīstībai / Par!” Saeimas deputāte.

Saeima priekšlikumu gala lasījumā skatīs 3. aprīlī kopā ar valsts budžeta projekta paketi. Ja likuma izmaiņas tiks pieņemtas, jau no 1. jūlija bērniem un pieaugušajiem ar smagiem funkcionāliem veselības traucējumiem kopš bērnības, kuriem nepieciešama īpaša kopšana, pabalsts pieaugs par 100 eiro līdz 313,43 eiro mēnesī.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati liecina, ka invalīda kopšanas ikmēneša pabalstu par bērniem 2018.gadā saņēma 2072 personas, savukārt pabalstu invalīdam, kuram nepieciešama kopšana un kuram noteikta I invaliditātes grupa ar cēloni slimība kopš bērnības, saņēma 2316 personas.

Foto: Ernests Dinka, Ieva Ābele (Saeima)