Inese Voika uzsāk sagatavošanās darbus lobēšanas atklātības regulējuma izstrādei

22.10.2019

Otrdien, 22. oktobrī, darba grupas vadītāja un “Attīstībai / Par!” (AP!) Saeimas frakcijas deputāte Inese Voika tikās ar “Transparency International - Lietuva” direktoru Sergeju Muravjovu (Sergejus Muravjovas), lai iepazītos ar Lietuvas pieredzi un lobēšanas atklātības veicināšanas mehānismiem. 

Lai īstenotu lobiju aktivitātes regulējumu un veicinātu sabiedrības uzticību politiķiem, Ineses Voikas (AP!), pretkorupcijas un labas pārvaldības ekspertes, vadītā darba grupu ir sākusi izstrādāt lobēšanas regulējumu.

Politiķiem ir jābūt atklātākiem un jāziņo par sadarbību ar interešu grupām

Lietuvas prakse rāda, ka tikai ar likuma ietvaru nepietiks – ir jāmaina politikas kultūra un jāveicina politiķu pašatskaitīšanos sabiedrībai. Lietuvā likums par lobēšanas regulēšanu tika pieņemts jau 2001. gadā, taču nedeva cerētos rezultātus.

Atklātība parādījās līdz ar jaunievēlēto parlamentu 2016. gadā. 2017. gada pavasarī 45 no 141 deputātiem deklarēja 475 tikšanās un 2018. gada otrā pusē tie jau bija 82 deputāti un 737 tikšanās.

Lielākā daļa lobistu – nereģistrēti

Transparency International Lietuva saskatījusi, ka no tiem deputātiem, kas publiski ziņo par savām gaitām, 2019. gada pavasarī apmēram 30% bijušas tikšanās ar biznesa pārstāvjiem, 30% – dažādām NVO, un pārējās tikšanās bija ar dažādām profesionālām grupām kā ārsti, skolotāji utt. Tikai septiņas no 530 reģistrētajām tikšanām ir bijušas ar reģistrētiem lobistiem, signalizējot Lietuvas likuma nepilnības.

Vēlētāji vēlas redzēt, ka politiķi strādā sabiedrības labā

S. Muravjovs aicināja Latviju mācīties no kaimiņu kļūdām un domāt par lobēšanu kā darbību nevis šauru profesiju, un atrast sistēmu, kura vedinātu atklātas politikas veidošanos. S. Muravjovs uzsvēra, ka sabiedrībai vajadzīgi aktīvi un atbildīgi politiķi, par kuru gaitām vēlētāji var iegūt pietiekami plašu informāciju, lai pārliecinātos par darbu sabiedrības labā. 

Inese Voika tiksies ar ekspertu no Eiropas

Inese Voika plāno nākamo darba grupas sēdi jau piektdien, 25. oktobrī, kur tiksies ar Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas ekspertu Jakopo Leone (Jacopo Leone).

Darba grupu izveidoja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija 2019. septembrī, un tajā darbojas visu Saeimas frakciju pārstāvji. AP! jau iepriekš ziņoja par gatavību uzņemties šīs grupas vadību un virzīt atklātas politikas veidošanu Latvijā.