Publiskajai apspriešanai nodod interešu pārstāvības regulējumu

26.01.2021

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija no 26.janvāra līdz 26.februārim aicina sabiedrību izteikt viedokli par līdz šim paveikto interešu pārstāvības atklātības tiesiskā regulējuma izstrādē. Atbildīgās darba grupas, kuras vadītāja ir Saeimas deputāte Inese Voika, izstrādātais regulējums paredz izsekot dažādu interešu ietekmei uz lēmumpieņemšanas procesu.

Plānots, ka Interešu pārstāvības atklātības likums attieksies uz Saeimu, valdību, pašvaldībām, neatkarīgām valsts iestādēm,  kā arī valsts augstākajām amatpersonām, kuru kalendāriem par tikšanos ar interešu pārstāvjiem būs jābūt publiski pieejamiem. 

Savukārt interešu parstāvjiem - nevalstiskajām organizācijām, biznesa asociācijām, privātpersonām vai uzņēmumiem, kas veic interešu pārstāvības aktivitātes Latvijā -, tiks veidots īpašs reģistrs, kuru varētu pārraudzīt Uzņēmumu Reģistrs. 

Rezultātā tiktu izveidota sistēma, kas ļauj izsekot dažādu interešu ietekmei uz lēmumpieņemšanas procesu.

Atbildīgās darba grupas vadītāja, Saeimas deputāte Inese Voika norādīja, ka likumprojektā paredzēts ietvert to, ko varēs izkontrolēt, lai veicinātu sabiedrības uzticību reāli strādājošam regulējumam. Viņa arī skaidroja, ka likuma darbībai jānodrošina, lai no interešu pārstāvjiem iegūtā ekspertu informācija pozitīvi ietekmē lēmumu pieņemšanas kvalitāti, un novērš potenciālu kaitējumu sabiedrības kopējām interesēm.

"Tikai savstarpēji uzticoties mēs panāksim nepieciešamo rezultātu. Likums, kurš negūst sabiedrības uzticību, nestrādās. Tādēļ aicinām piedalīties sabiedriskajā apspriešanā, sniedzot savas atsauksmes, lai jau šajā brīdī, uzsākot darbu pie likuma redakcijas, būtu skaidi ieteikumi," sacīja Voika.

Kā liecina sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktā sabiedriskās domas aptauja, “Sabiedrības intereses varas gaiteņos. Interešu pārstāvības likuma novērtējums," 61% aptaujāto uzskata, ka sabiedrības iesaiste uzlabotu lēmumu kvalitāti. Turklāt 74% respondentu norādījuši, ka atbalsta interešu pārstāvniecības likuma nepieciešamību.


Darba grupā iesaistīti eksperti no nevalstiskajām organizācijām, pārstāvji no Valsts kancelejas, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Tiesībsarga biroja un citi. Notikušas arī konsultācijas ar lielākajām uzņēmēju organizācijām Latvijā, kā arī individuālajiem interešu pārstāvības pakalpojumu sniedzējiem, kas pauduši interesi par regulējuma izstrādi.

Atsauksmes par regulējumu lūgts sūtīt uz Saeimas komisijas e-pasta adresi: aizsardzibas.komisija[@]saeima.lv.