"Attīstībai/Par!" deputāti: Kaimiņu parakstu savākšana nedrīkst būt šķērslis pacēlāja ierīkošanai daudzdzīvokļu mājā

13.10.2020

Cilvēkiem ar kustību traucējumiem būs iespēja bez rakstiskas kaimiņu piekrišanas atbilstoši normatīvajām prasībām ierīkot pacēlāju daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpā. To paredz "Attīstībai/Par!" (AP!) Saeimas deputātu sagatavotie Dzīvokļa īpašuma likuma grozījumi, kurus šodien atbalstīja Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija.

Šobrīd, lai ierīkotu pacēlāju daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpā, cilvēkam ar kustību traucējumiem jāsavāc vismaz 75% dzīvokļu īpašnieku piekrišana. Likuma grozījumi paredz, ka tas vairs nebūs jādara.

"Prasība cilvēkam ar kustību traucējumiem vākt kaimiņu parakstus, lai varētu iekļūt savā mājoklī, ir ne vien apgrūtinoša, bet arī cilvēktiesībām neatbilstoša. Visiem ir vienlīdzīgas tiesības pārvietoties. Cilvēkus nedrīkst ieslēgt savā īpašumā vai aizliegt tajā iekļūt. Problēma ir gadiem ilgi zināma, taču tai līdz šim tā arī nav rasts risinājums," saka viena no priekšlikuma autorēm, Saeimas deputāte Inese Ikstena.

"Sabojāta mājas fasāde ir arguments, kuru kaimiņi mēdz piesaukt, neatbalstot uzbrauktuves izbūvi. Arī tad, ja cilvēkam ratiņkrēslā ir izdevies iegūt pašvaldības finansējumu un “zaļo gaismu” no būvvaldes. Birokrātisko šķēršļu likvidēšanai vajadzīga labā griba," skaidro viena no priekšlikuma autorēm, Saeimas deputāte Dace Rukšāne-Ščipčinska.

"Juridiskas neskaidrības nedrīkstam likt augstāk par cilvēku un viņa tiesībām uz pieejamu vidi. Ja mums ir iespēja uzlabot personu ar invaliditāti dzīves kvalitāti, atbildīgajām ministrijām juridiskie šķēršļi ir jānovērš un birokrātiskais slogs jāmazina," saka viena no priekšlikuma autorēm, Saeimas deputāte Dace Bluķe.

Likuma grozījumi paredz, ka bez saskaņošanas būs iespējams arī atjaunot labiekārtotu laukumu vai piebraucamo ceļu, izbūvēt pandusu, ja dzīvokļa īpašumam ir atsevišķa ieeja, un izveidot apzīmētu autostāvvietu iedzīvotājiem ar invaliditāti.

Grozījumi sagatavoti sadarbībā ar biedrībām "Teodora Jura fonds", "Mammamuntetiem.lv", "Zelta atslēdziņa", "Latvijas Sarkanais Krusts" (Rīgas komiteju) un ar Rīgas Būvvaldi. Likumprojekta tālāku virzību atbalsta arī Tiesībsarga birojs.

 Grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā Saeimai vēl jāskata trīs lasījumos.

Foto: Ieva Ābele, Saeima