Ivars Ijabs Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatā atbalsta Urzulu fon der Leieni

17.07.2019

Vakar, 16. jūnijā, Eiropas Parlamentā notika balsojums par Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja amatu. Kā zināms, tam tika izvirzīta Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiene, kuru apstiprināja amatā ar 383 deputātu balsīm. Arī partiju apvienības "Attīstībai/Par" deputāts Eiropas Parlamentā Ivars Ijabs ("Renew Europe") balsoja par Urzulu fon der Leieni, tāpēc piedāvājam iepazīties ar 10 iemesliem, kāpēc Ijabs izšķīrās par šādu lēmumu.

1. Kā Vācijas aizsardzības ministre viņa labi pārzina Baltijas drošības problēmas un vajadzības, un ir gatava EK vadībā apņēmīgi virzīt Eiropas Aizsardzības savienības izveidi.

2. Fon der Leiene ir pirmā sieviete EK vadībā. Viņa ir septiņu bērnu māmiņa un iedvesmojošs piemērs citām Eiropas sievietēm. Kopā ar Kristīnu Lagardu Eiropas Centrālās bankas vadībā viņas pirmo reizi veidos pārliecinošu sieviešu līderu komandu Eiropā.

3. Viņai ir apņēmusies nodrošināt likuma varas un pamattiesību nodrošināšanu visās dalībvalstīs, izveidot papildus mehānismus tiesiskuma principu uzraudzībai un nepieļaut citu ES valstu aiziešanu pa Orbana un Kačiņska ceļu.

4. Tāpat novērtējama arī gatavība virzīt tālejošus risinājumus globālās klimata katastrofas novēršanai.

5. Fon der Leiene ir apņēmusies nodrošināt dzimumu līdzsvaru gan EK, gan visaugstākajā līmenī, gan vadošajos amatos departamentos.

6. Urzula fon der Leiene ir liberālākā no konservatīvo kandidātiem. Kā Vācijas ģimenes lietu ministre viņa īstenojusi progresīvas reformas.

7. Viņa ir gatava ievest Eiropas bezdarba pārapdrošināšanas fondu un ietvaru minimālās algas noteikšanai dalībvalstīs - tās ir idejas, kuras bija iekļautas arī "Attīstībai/Par!" Eiropas programmā.

8. Fon der Leiene ir apņēmusies arī nodrošināt pienācīgu regulējumu globālo tehnoloģijas gigantu ietekmei uz cilvēku dzīvēm, sabiedrībā, privātumu; iekasēt pienācīgus nodokļus par to iegūto peļņu un pieņemt likumus, kas nosaka mākslīgā intelekta pielietojumu ētiskās un tiesiskās robežas.

9. Novērtējama ir arī fon der Leienes gatavība īstenot Eiropas līmeņa politikas pret vardarbību ģimenē un pievienoties Stambulas konvencijai.

10. Urzula fon der Leiene ir pārliecināta vienotas Eiropas un arvien ciešākas integrācijas aizstāve, kura vēlas nostiprināt Eiropas Savienības spēku pasaulē un Eiropas valstu spēju vairāk darīt kopā.

Lai Leiena ieņemtu EK prezidenta amatu, par viņu bija jānobalso vismaz 374 no 746 deputātiem. No Latvijas deputātiem pret viņu balsoja Tatjana Ždanoka no Latvijas Krievu savienības, bet atturējās Nacionālās apvienības pārstāvji Roberts Zīle un Dace Melbārde.  Fon der Leiena nomainīs amatā Žanu Klodu Junkeru 1. novembrī.

Aktualitātēm Eiropas Parlamentā varat sekot līdzi arī Ivara Ijaba Facebook lapā!