VARAM ar igauņu kolēģiem pārrunās interneta vēlēšanu ieviešanas izaicinājumus

02.09.2019

6. septembrī Tallinā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) kā atbildīgās elektroniskās pārvaldes jomā pārstāvji tiksies ar Igaunijas Valsts Vēlēšanu biroja pārstāvjiem, lai iegūtu padziļinātu informāciju par interneta vēlēšanu praktisko pieredzi Igaunijā. Vispusīgi izvērtējot kaimiņvalsts pieredzi un tās piemērojamību Latvijas apstākļiem, VARAM izvērtēs iespējas 2021. gada pašvaldību vēlēšanās īstenot pilotprojektu, dodot iespēju atsevišķi izvēlētu pašvaldību vēlētājiem iepriekšējā balsošanā nodot savu balsojumu gan kā līdz šim – klātienē vēlēšanu iecirknī, gan arī izdarīt to attālināti – internetā.

E-vēlēšanu ieviešanas ieguvumi

VARAM parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs: “Par interneta vēlēšanu ieviešanu Latvijā diskutēts jau ilgi. Tas ir viens no veidiem, kā digitālajā laikmetā atvieglot pilsoņu dalību vēlēšanās un paaugstināt iesaisti valsts politikas veidošanā. Igaunijas pieredzes stāsts interneta vēlēšanu ieviešanā mums ir lieliska iespēja, lai mācītos un jau iespējami drīz nodrošinātu ērtu, mūsdienīgu un drošu pakalpojumu arī mūsu pilsoņiem.” 

Ministrijas delegācijas sastāvā pieredzes apmaiņas vizītē uz Igauniju aicināti doties arī Saeimas E-pārvaldības apakškomisijas deputāti.

Vēlēšanu procesa modernizācija veicinās balsstiesīgo iedzīvotāju aktivitāti un vēlēšanu pieejamību, iesaistot arī mazāk aktīvos vēlētājus, kā arī tos pilsoņus, kuriem dažādu iemeslu dēļ nav iespējas atrasties deklarētajā dzīvesvietā vēlēšanu laikā, tāpat interneta vēlēšanas būtiski paātrinās un atvieglos balsu skaitīšanas procesu.

Igaunijas piemērs

Igaunijā interneta vēlēšanas pirmo reiz tika ieviestas 2005.gada pašvaldību velēšanās. No tā laika ir notikušas trīs parlamenta vēlēšanas, četras municipālās vēlēšanas un divas Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Veiktajās Igaunijas iedzīvotāju aptaujās, interneta vēlēšanām 10 gadu laikā vidēji uzticas 70% balsstiesīgo vēlētāju un ar katrām vēlēšanām uzticība palielinās. Iepriekšējā balsošana Igaunijā notiek septiņas dienas, kad iespējams ir nobalsot gan internetā, gan atsevišķos balsošanas iecirkņos.

Lai nobalsotu internetā, ir nepieciešama eID (ID karte vai ID digitālā karte telefonā) dators un interneta pieslēgums. 2019.gada Igaunijas parlamenta vēlēšanas iepriekšējā balsošanā bija piedalījušies 39,3% balsstiesīgo vēlētāju jeb 346395, no kuriem 247232 bija nobalsojuši internetā, bet 99163 izmantojuši tradicionālos papīra biļetenus. Savukārt iepriekšējās parlamenta vēlēšanās 2015.gadā iepriekšējā balsošanā piedalījās 296109 vēlētāji, un 176491 no viņiem nobalsoja elektroniski. Kopumā vēlētāji bija balsojuši 145 valstīs.