A.Skride: Uz alkoholisko dzērienu pudeļu marķējuma jānorāda kaloriju daudzums

04.03.2021

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija skatīs medicīnas zinātņu doktora, ārsta kardiologa un Saeimas deputāta Andra Skrides priekšlikumu, lai uz alkoholisko dzērienu pudeļu marķējuma tiktu norādītas alkoholiskā dzēriena uzturvērtības, tai skaitā, kaloriju daudzums.

Saskaņā ar pašreiz spēkā esošiem noteikumiem — atšķirībā no citiem pārtikas produktiem — alkoholiskiem dzērieniem sastāvdaļu saraksta un paziņojuma par uzturvērtību norādīšana nav obligāta. Ņemot vērā, ka vairākumam fasētu pārtikas produktu paziņojums par uzturvērtību no 2016. gada 13. decembra ir obligāts, īpašā situācija saistībā ar alkoholiskajiem dzērieniem kļūst arvien aktuālāka. 

Deputāts arī norādīja, ka alkohola patēriņš bieži vien iet roku rokā ar veselības problēmām, jo īpaši ņemot vērā pieaugušo Eiropas Savienībā (ES) mītošo iedzīvotāju aptaukošanos, kas palielina hronisku slimību risku. 

Saskaņā ar statistikas datiem, vairumā ES dalībvalstu strauji pieaug svara problēmas un aptaukošanās. 2014.gadā ES statistikas departamenta Eurostat dati liecina, ka vairāk nekā 51% pieaugušo ES ir liekas svars. Atbilstoši šiem datiem, Latvijā 21,3% pilngadīgo valsts iedzīvotāju konstatēta aptaukošanās, kas ir otrs augstākais rādītājs ES vidū. 

Alkohola lietošana ir riska faktors vairāk nekā 60 hroniskām slimībām, tai skaitā alkohola izraisītai aknu cirozei, pankreatītam un gandrīz visām pārējām gremošanas trakta slimībām, vēzim, diabētam, sirds un asinsvadu slimībām, aptaukošanos, alkohola fetopātijas traucējumiem un neiropsihiskiem traucējumiem, piemēram, alkohola atkarību. Vienlaikus nav noslēpums, ka alkohola lietošanas izraisītās sekas, rada ievērojamu slogu veselības aprūpei un sociālajiem resursiem.

Informācija par enerģisko vērtību var mainīt pircēju paradumus


Sarunas starp Eiropas Komisiju (EK) un stipro alkoholisko dzērienu ražotāju pārstāvjiem noslēdzās jūnijā ar saprašanās memoranda parakstīšanu. Tas paredz, ka stipro alkoholisko dzērienu ražotāji uz pudelēm izvietos enerģētiskās vērtības marķējumu. Aptuveni ceturtajai daļai pudeļu līdz 2020. gada beigām būs šāds marķējums, bet 2022. gadā jau divām trešdaļām. 

Saskaņā ar EK veikto pētījumu, 2031 respondents no 8 dalībvalstīm tika informēts par tādu alkoholisko dzērienu kā alus, vīns un stiprie alkoholiskie dzērieni enerģētisko vērtību, viņiem tika vaicāts par informāciju, kas ideālā gadījumā turpmāk būtu jānorāda uz alkoholiskajiem dzērieniem. 

Gandrīz puse respondentu (49 %) vēlējās, lai būtu norādīta informācija par alkoholisko dzērienu enerģētisko vērtību, un 16 % respondentu paziņoja par saviem nodomiem samazināt alkohola patēriņu, balstoties uz šo informāciju.

Dažādos alkoholiskos dzērienos ir krasi atšķirīgs kaloriju daudzums:


Jo stiprāks dzēriens, jo vairāk tajā kaloriju. Jebkurā dzērienā esošo kaloriju daudzums ir atkarīgs no cukura un alkohola procenta. 

Glāze vīna (~120 ml) satur tikpat kaloriju, cik 30 g degvīna ar ledu vai glāze džina ar toniku. Tāpat arī daudzi alkoholiskie kokteiļi ar pievienotiem sīrupiem ir kalorijām ļoti bagāti.

Foto: Ieva Ābele, Saeima