Artūrs Toms Plešs rosina Saeimā atteikties no vienreizlietojamās plastmasas izstrādājumiem

22.03.2019

Šodien, 2019. gada 22. martā, Saeimas Vides un klimata apakškomisijas priekšsēdētājs  A.T.Plešs iesniedzis aicinājumu Saeimas prezidijam, aicinot noteikt aizliegumu vienreizlietojamās plastmasas izstrādājumu lietošanai Latvijas Republikas Saeimā, tādējādi rādot sabiedrībai labās prakses piemēru un pievēršot lielāku uzmanību apkārtējās vides aizsardzībai.

„Līdz šim esam aicinājuši iedzīvotājus būt atbildīgiem un aktīvi līdzdarboties lēmumu pieņemšanas procesā.

Tāpat esam aicinājuši uzņēmējus rādīt labās prakses piemērus godīgas, atbildīgas un videi draudzīgas uzņēmējdarbības veidošanā.

Vienmēr esam bijuši lepni par zaļu un tīru Latviju, tāpēc būtu tikai loģiski būt aktīviem arī pašiem un rādīt labās prakses piemēru“, savu nostāju skaidro A. T. Plešs.

Tuvākajā laikā plānots pieņemt ES direktīvu, kas paredz no 2021. gada Eiropas Savienībā aizliegt vairāku vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu apriti.

Lielisks piemērs, kā plānoto aizliegumu iespējams īstenot jau pirms noteiktā termiņa, ir Igaunijas galvaspilsēta Tallina. Tur jau no šī gada oktobra publiskajos pasākumos būs aizliegts izmantot vienreizlietojamos plastmasas traukus.

Kā norādīts jaunākajā ANO Globālas vides novērtējumā, diemžēl sauszemes un ūdens piesārņojums turpina pieaugt.

Vienreizlietojamās plastmasas izstrādājumi veido ap 70% jūras piesārņojuma un ES jau uzsākusi to ierobežošanas pasākumus, lai tādējādi mazinātu pasaules jūru un okeānu piesārņojumu.

Plastmasas izstrādājumi, kuri netiek pārstrādāti vai nokļūst dabā, turpinās savu “dzīvi” ilgi pēc mums – to sadalīšanās laiks ir vidēji 450 gadi.

Foto: Ieva Ābele, Saeima