Ko Latvijas valstspiederīgajam nozīmē „Brexit”?

22.01.2019

Lielbritānijas parlaments ir lēmis neatbalstīt izstāšanās līgumu. Latvijai tas rada neziņu, jo nav skaidrs, kā rīkoties marta beigās, kad Lielbritānija pametīs Eiropas Savienību (ES). Vēl aizvien pastāv vairāki iespējamie „Brexit” scenāriji. Lielbritānijai aizejot no ES bez istāšanās līguma, iestāsies „Hard Brexit”, kas nozīmē, ka šis līgums neregulēs izstāšanās procesu un ir daudzi apstākļi, ko nav iespējams paredzēt.

Mūsu prioritāte ir Latvijas valstspiederīgie, tāpēc Latvijas valdība gatavojas dažādiem iespējamiem „Brexit” scenārijiem. Eiropas lietu komisijā tika uzklausīta Ārlietu ministrija, kas sniedza ziņojumu par valdības sagatavošanās darbiem.

„Eiropas lietu komisijas loma turpmākajos mēnešos būs cieši sekot līdz, kā Latvijas valdība gatavojas bezlīguma scenārijam. Scenārijs, kad Lielbritānija pamet Eiropas Savienību bez izstāšanās līguma, ir visnedrošākais mums visiem. Uz Eiropas lietu komisiju tiks aicināti Iekšlietu un Labklājības ministriju pārstāvji, lai skaidrotu, kā tiks nodrošinātas Latvijas valstspiederīgo tiesības palikt dzīvot, strādāt un mācīties Lielbritānijā,” tā Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda (AP!).

Lielbritānijā dzīvojošajiem latviešiem ieteicams reģistrēties

Lielbritānijā mūsu diaspora ir vislielākā, tomēr ne visi Latvijas pilsoņi, kas tur uzturas, ir reģistrējušies Latvijas vēstniecībā. Reģistrēšanās ir svarīga, lai Latvijas vēstniecība varētu nodrošināt, ka šie cilvēki ir pastāvīgā informācijas plūsmā un var saņemt ieteikumus, kā rīkoties – to būtu ieteicams darīt ikvienam.

Ir būtiski noregulēt kustības brīvību

Tā kā Lielbritānija vairs nebūs ES valsts, ir būtiski noregulēt kustības brīvību, lai iedzīvotāju ikdienas pārvietošanās netiktu apgrūtināta. Ir prognozējams, ka, Lielbritānijai pametot ES bez izstāšanās līguma, tiks izveidots regulējums, kas paredzēs, ka iedzīvotāji varēs brīvi šķērsot robežas īslaicīgos tūrisma vai darījuma braucienos, bet ilglaicīgo uzturēšanos regulēs Lielbritānijas noteiktie imigrācijas ierobežojumi.

Pēc "Brexit" tirdzniecības precēm palielināsies nodokļi

„Brexit” būtiski ietekmēs arī tirdzniecību. Lielbritānijai izstājoties no ES vairs nebūs spēkā brīva preču kustība, kas paredz, ka rūpniecības preces, kas ražotas vai importētas vienā no Eiropas Savienības dalībvalstīm var brīvi tikt pārdotas jebkurā citā dalībvalstī.

Turpmāk tirdzniecība ar Lielbritāniju notiks tādā kārtībā kā ar citām trešajām valstīm. Jārēķinās, ka nodokļi būs lielāki gan ievedot preces no Lielbritānijas, gan eksportējot uz Lielbritāniju. 

Lielbritānija ir mūsu 6. nozīmīgākais tirdzniecības partneris, tāpēc mūsu interesēs ir saglabāt ciešas attiecības.

Svarīgi! Ārlietu ministrijā, Latvijas vēstniecībā un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā ir iespēja noskaidrot atbildes uz jautājumiem par iespējamiem riskiem, kas var skart Latvijas uzņēmējus.