“Attīstībai / Par!” vadīs darba grupu lobiju regulējuma ieviešanai

05.06.2019

Lai novērstu korupciju un reglamentētu politiķu un ierēdņu mijiedarbību ar privātā sektora pārstāvjiem, “Attīstībai / Par!” (AP!) frakcija uzņēmās vadīt darba grupu, kas sadarbībā ar pārējām frakcijām izstrādās lobēšanas atklātības likumu.

4. jūnijā Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija skatīja lobēšanas atklātības tiesiskā regulējuma attīstību, kas jau gadiem ilgi nav ticis tālāk līdz virzīšanai Saeimā. 

Komisijas deputāti vienbalsīgi atbalstīja AP! frakcijas deputāta Mārtiņa Staķa ierosinājumu, ka AP! frakcijas deputāti varētu vadīt darba grupu lobēšanas atklātības likumprojekta izstrādei.

Mārtiņš Staķis pauda, ka ir nepieciešams veidot vienu visaptverošu likumu, definējot, kas ir lobētājs, un izveidojot vienkārši ieviešamu normatīvo bāzi, nevis grūti uzraugāmas likuma normas.

AP! frakcijas deputātes Inese Voika un Vita Tērauda jau 2018. gada 9. decembrī Starptautiskajā pretkorupcijas dienas pasākumā Saeimā pauda, ka Latvijai ir nepieciešams tāds lobiju aktivitātes regulējums, kas veicinātu sabiedrības uzticību politikai un politiķiem.

Tiek prognozēts, ka darba grupa sāks likumprojekta izstrādi Saeimā 2019. gada rudens sesijā.

Lobēšanas atklātības likuma trūkums Latvijā ir arī starptautiski nopelts. “Pretkorupcijas starpvalstu grupa” (GRECO) jaunākajā ziņojumā ir paudusi nožēlu par to, ka Latvijā nav vērojams uzlabojums specifisku noteikumu par lobēšanu mērķtiecīgu ieviešanu darbībā.

Savukārt efektīvu pretkorupcijas mehānismu trūkuma sekas ir redzamas starptautiskās pretkorupcijas organizācijas “Transparency International” ziņojumā par pasaules valstu korupcijas uztveres indeksu. 180 pasaules valstu vidū Latvija ierindojas 41. vietā ar 58 punktiem no 100, stipri atpaliekot no Igaunijas (18. vieta) un arī Lietuvas (38. vieta).

Attēls: The Economist ( https://www.economist.com/special-report/2014/02/20/grey-eminences)