"Attīstībai/Par!": Skolēniem vajadzīgās viedierīces var nomāt

18.03.2020

Lai attālināto mācību dēļ izglītības sistēmā nepieaugtu sociālās nevienlīdzības riski, valdībai ir steidzami jānodrošina ar viedierīcēm tie skolēni, kuriem to trūkst. Viena no iespējām ir viedierīces nomāt, uzsver apvienība "Attīstībai/Par!".

"Šim ir jākļūst par steidzami risināmu valdības līmeņa jautājumu. Šobrīd ir īpaši svarīgi apzināt un atbalstīt skolēnus, kuriem mācīšanās no mājām var palielināt nesekmības un mācīšanās pārtraukšanas riskus. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veiktie pētījumi liecina, ka skola ir svarīgs faktors sociālās nevienlīdzības mazināšanā izglītībā. Samazinoties skolas iesaistei skolēnu mācīšanās procesos, palielinās atstumtības riski skolēniem, kuri ir mazāk sociāli aizsargāti," brīdina "Attīstībai/Par!" Saeimas deputāte Marija Golubeva.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir apzinājusi, ka šobrīd visā valstī ir vairāk nekā 5000 bērnu, kuriem nav viedierīces, kas vajadzīgas attālinātām mācībām no mājām. Tehniskais nodrošinājums trūkst arī skolotājiem. Diemžēl līdz šim problēmai risinājums nav atrasts. Valdībai problēma būtu jārisina ciešā sadarbībā ar pašvaldībām. Trūkstošās viedierīces iespējams nomāt. Tāpat pašvaldībās, ievērojot sociālās distancēšanās principus, iespējams atvērt ziedošanas punktus, kur iedzīvotāji var nodot lietotus datorus, telefonus un planšetes.

Tāpat "Attīstībai/Par!" aicina IZM apsvērt iespēju šogad atteikties no centrālizētajiem pārbaudījumiem 9. klašu skolēniem. Šobrīd uzsvars jāliek uz ikdienas darbu e-vidē un gada atzīmēm. Pretējā gadījumā skolēniem no sociālā riska grupām bez individuāla atbalsta no skolas puses būtiski pieaugs nesekmības riski . Taču 9. klases noslēguma pārbaudījumi izšķirs, vai skolēns turpinās mācības vai gluži pretēji - izglītības sistēma viņu būs zaudējusi.

Foto: Ieva Ābele, Saeima