Mārtiņš Bondars: Svarīgākais 2022. gada valsts budžetā

26.10.2021

Vakar Saeimā bija budžeta diena. Plenārsēdē skatījām 2022. gada budžeta projektu un to pavadošos likumprojektus. Visu pagājušo nedēļu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā skatījām šos dokuments un uzklausījām ministrus un ministriju darbiniekus. Budžeta likumprojekts ir svarīgs dokuments, jo tas ir valdības redzējums par to, kā mēs – Latvija – dzīvosim!

Ko sola 2022. gads, raugoties no mana skata punkta?!

Pirmkārt, tiek uzlabots finansējums – tas nozīmē ikvienam iespējas saņemt kvalitatīvākus pakalpojumus – veselības aprūpē (finansējuma palielinājums mediķu algām, onkoloģijai un reto slimību ārstēšanai; 5 gados veselības aprūpes budžets ir dubultojies); tiek palielināts finansējums arī iekšlietu sistēmai – vairāk naudas policistiem, robežsargiem un ugunsdzēsējiem. Tas ļaus iegādāties jaunas automašīnas, ar kurām doties izsaukumos, jo lielākā daļa glābēju automašīnu ir no pagājušā gadsimta. Vēl tiks palielinātas algas skolotājiem, kas ir būtiski, lai esošie skolotāji nepamestu darba vietas un jaunie vēlētos kļūt par skolotājiem.

Otrkārt, ar 2022. gada budžetu tiks uzlabota Latvijas uzņēmumu konkurētspēja. Eksportspējīgie uzņēmumi varēs saņemt aizdevumus, kur būtisks ir finansējums reģionālajai attīstībai. Tiks palielināts arī ar nodokli neapliekamais minimums. Bez tam – ļoti būtisks būs arī Eiropas Savienības līdzekļu pieaugums. Un kas ne mazāk svarīgi – par 32% paredzēts palielināt finansējumu zinātnei.

Treškārt, ievērojami palielināsies budžeta apjoms arī kultūras nozarei. Papildus līdzekļi paredzēti Dziesmu svētkiem, kā arī būs jaunas iespējas kino industrijai. Kas jo īpaši svarīgi – tiks samazināts nodoklis grāmatām.

Svarīgi, lai šis budžets sāktu darboties un pildīt tam paredzētās funkcijas. Šobrīd Latvija piedzīvo trīs krīzes vienlaikus – COVID, robežu krīzi un enerģētikas krīzi, tāpēc ceru, ka 2022. gada budżets kalpos, lai mēs labāk varētu pārvarēt ikvienu no tām.
Valdībai ir ļoti atbildīgs uzdevums – uzraudzīt makroekonomiskos riskus, piemēram, – inflācijas pieaugumu.

Ceru, ka mums kopā izdosies!
Mārtiņš Bondars, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs

Foto: Ieva Ābele, Saeima