Mārtiņš Staķis: valsts aizsardzība ir arī sabiedrības noturība pret ļaunprātīgu informāciju

17.06.2019

Mārtiņš Staķis, "Attīstībai / Par!" frakcijas deputāts un Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs, 17. jūnijā EDSO Parlamentārās asamblejas Ziemeļvalstu un Baltijas valstu (NB8) delegāciju sanāksmē sniedza viedokli par Valsts aizsardzības psiholoģiskajām dimensijām. 

Aizsardzības psiholoģiskie aspekti visbiežāk tiek saprasti kā personīgā vēlme aizsargāt savu valsti pret potenciālajiem iebrucējiem, kā arī sabiedrības noturība pret ļaunprātīgas ietekmes kampaņām ar mērķi vājināt un šķelt sabiedrību miera laikā. 

Eiropas nesenā vēsture rāda, ka Krievijas kaimiņvalstis aizvien ir pakļautas riskam, kas skar iekarošanas draudus, teritoriālo robežu prettiesisku pārkāpšanu. Vairākus gadus pirms iebrukuma Gruzijā un Ukrainā Krievija pacietīgi strādāja pie tā, lai palielinātu sabiedrības sašķeltību visās kaimiņvalstīs. Kad radās stratēģiska nepieciešamība izmantot militāru spēku, tas tika viegli izdarīts, jo iepriekš paveiktais vājināšanas darbs bija darīts ilgstoši un rūpīgi.

Kara sākumā Ukrainā sabiedrība nebija vienota un gatava pretoties, sabiedrība nebija psiholoģiski spēcīga. Krima tika zaudēta bez šāviena. Skumji ir tas, ka daļa Krimas iedzīvotāju bija gatavi izteikt savu uzticību Krievijai, pat dažas militārpersonas nodeva savu valsti. Šādu darbu nav iespējams paveikt vienā dienā, šis vājināšanas darbs tiek darīts vairākus gadus.

Foto: Saeima