Mediķu darba samaksas palielinājumam 2021.gadā nepieciešami papildu 211 miljoni eiro

15.07.2020

Lai pēc būtības izpildītu Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredzēto ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu, nākamajā gadā tam būtu nepieciešami papildu 211 miljoni eiro. Tas ļautu veselības aprūpes pakalpojumu tarifā noteikto vidējo darba samaksu palielināt par 30% – Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē norādīja veselības ministre Ilze Viņķele.

Partiju apvienības "Attīstībai/Par!"nākamā gada budžeta prioritāte ir mediķu algu palielināšana, to kā būtisku jautājumu publiski akcentējis arī valdības vadītājs. Šodien jautājumu aktualizēja arī AP! Saeimas deputāta Andra Skrides vadītā Sociālo un darba lietu komisija, kas plāno nosūtīt visiem valdības ministriem vēstuli, atgādinot, ka valdībai par mediķu algu palielināšanu jāvienojas vēl šogad un arī nākamgad.

"Covid-19 krīze mums visiem vēlreiz atgādināja, cik būtiska un izšķiroša loma ir veselības aprūpē strādājošajiem. Mums ir jāatvēl lielāks finansējums veselības aprūpes nozarei, kas ļaus uzlabot iedzīvotāju pieejamību veselības aprūpes pakalpojumiem un medikamentiem, kā arī ļaus palielināt veselības aprūpes sistēmā strādājošo algas. Paralēli Veselības ministrija strādā pie mediķu algu reformas, kas sistēmu padarīs caurskatāmāku un visiem daudz saprotamāku," norādīja Andris Skride.

Jau ziņots, ka Veselības aprūpes finansēšanas likums paredzēja ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu trīs gadu periodā – 2019., 2020., 2021.g. – katru gadu par 20%. Ņemot vērā valsts budžeta iespējas, šogad ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu neizdevās īstenot pilnā apmērā, bet daļēji – par 10 % (rezidentiem par 20%). Tādēļ, lai novērstu neatbilstību likumā noteiktajam, 2021.gadā darba samaksas palielinājumam būtu jābūt, iekļaujot 2020.gadā nepiešķirto apmēru.

Veselības ministrijas valsts sekretāres vietnieks Āris Kasparāns arī informēja par jauno ārstniecības personu darba samaksas modeli, kas izstrādāts kopīgi ar nozares speciālistiem. Šobrīd uzsākta modeļa testēšana Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. Atbilstoši izstrādātajam attīstības 7 gadu plānam, darba samaksas palielinājums ārstniecības personām varētu būt pakāpeniskāks, nodrošinot ārsta izglītībai, prasmēm un ekonomikas līmenim atbilstošu atalgojumu 2,74 vidējo valsts tautsaimniecības darba algu apmērā (šobrīd 1,86) kas atbilstu OECD valstu vidējam rādītājam.

Ārstniecības personu darba samaksas palielinājumam pēdējos 3 gados ir novirzīti ievērojami līdzekļi, ļaujot tarifā noteikto vidējo darba samaksu ārstiem palielināt līdz 1485 eiro (3 gadu laikā pieaugums kopumā par 61%), māsām, ārstu palīgiem, vecmātēm – līdz 891 eiro (3 gadu laikā pieaugums kopumā par 56%), māsu palīgiem – līdz 594 eiro (3 gadu laikā pieaugums kopumā par 43%).