Ministrs Plešs piedalīsies ASV prezidenta Džo Baidena rīkotajā klimata samitā

23.04.2021

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!) piedalīsies ASV prezidenta Džo Baidena rīkotajā pasaules līderu klimata samita ietvaros notiekošajā ministru sanāksmē, kuras mērķis ir stiprināt starpvalstu sadarbību vides aizsardzības un klimata politikas jautājumos, lai kopīgiem spēkiem risinātu klimata pārmaiņu radītos izaicinājumus gaidāmajā ANO Klimata pārmaiņu konferencē, kas šī gada novembrī norisināsies Glāzgovā.

Sesiju vadīs ASV prezidenta pārstāvis klimata jautājumos Džons Kerijs, un tās ietvaros apspriedīs jautājumus, kas saistīti ar globālās sasilšanas mazināšanu, finansējuma pieejamību klimata mērķu sasniegšanai privātajā un publiskajā sektorā, kā arī palīdzības sniegšanu tām valstīm, kas klimata pārmaiņu sekas izjūt visskaudrāk. Tāpat samita laikā līderi vērsīs uzmanību gan uz klimata pārmaiņu radītajām sekām uz tautsaimniecību, gan izaugsmes iespējām, ko paver zaļais kurss.

Artūrs Toms Plešs (AP!): “Klimata pārmaiņas, bez šaubām, ir viens no lielākajiem šodienas izaicinājumiem gan Latvijā, gan pasaulē, tādēļ nepieciešama izlēmīga, proaktīva un vienota rīcība, lai mazinātu globālās sasilšanas radītās sekas un novērstu draudus, ko klimata pārmaiņas radīs nākotnē. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija jau spērusi vairākus nozīmīgus soļus, lai Latvija virzītos uz klimatneitralitāti 2050. gadā, būtiski samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas un cīnītos ar atkritumu piesārņojumu, taču vienlaikus jāuzsver, ka sadarbība ar partneriem ārvalstīs ir vitāli svarīga, lai stātos pretī izaicinājumiem, kas skar ne tikai katru valsti individuāli, bet arī ikvienu planētas iedzīvotāju.

Videokonferencē ministrs Plešs uzsvērs tehnoloģiju un inovāciju nozīmi virzībā uz dabai draudzīgu saimniekošanu, kā arī ekonomikas pārveidi un tās “zaļināšanu”, kas paver iespējas jaunu darbavietu un nozaru attīstībai. Tāpat sanāksmes laikā plānots apspriest Eiropas Savienības kolektīvos centienus Zaļā kursa ietvaros un dalīties pieredzē ar aizokeāna partneriem klimata politikas kontekstā.

Jāpiemin, ka līdz ar prezidenta Baidena stāšanos amatā, ASV ir atgriezusies Parīzes klimata nolīgumā, kas apliecina Savienoto Valstu apņemšanos atbalstīt nolīgumu parakstījušās dalībvalstīs, tostarp arī Latviju, un to centienus ierobežot globālās klimata pārmaiņas un mazināt to radītās negatīvās sekas.

Samitam un ministra Pleša uzrunai var sekot līdzi tiešraidē ASV Valsts departamenta mājaslapā: https://www.state.gov/leaders-summit-on-climate/