Pabriks: Neskatoties uz sākotnējo viedokļu dažādību, NATO 70. gadskārtas samits vainagojies panākumiem

04.12.2019

No 3. līdz 4. decembrim Londonā, Apvienotajā Karalistē, norisinājās NATO 70. gadskārtas līderu sanāksme, kurā apstiprināts jauns aizsardzības plāns Polijai un Baltijas valstīm.

“Šodien panāktā vienošanās liecina par politisko vienotību starp dalībvalstu  līderiem, kuru turpmākajos gados nepieciešams stiprināt. Tāpat aktualizējām  jautājumu par sabiedroto atvēlētajiem līdzekļiem aizsardzībai, kas pēdējo gadu laikā pieauguši par 130 miljardiem dolāru. Nākotnē iecerēts tos palielināt par vēl 400 miljardiem dolāru. Tādēļ var uzskatīt, ka samits vainagojies panākumiem,” sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Pēc samita A. Pabriks piedalījās ASV prezidenta Donalda Trampa rīkotajās svētku pusdienās. Prezidents D. Tramps pateicās dalībvalstīm, kas no sava iekšzemes kopprodukta aizsardzībai atvēlējušas vismaz 2%. Viņš norādīja, ka ASV varētu izstrādāt īpašus divpusējos ekonomiskās labvēlības mehānismus, lai motivētu arī pārējās sabiedrotās valstis sasniegt šo kopīgo mērķi.

Kā ziņots, divu dienu garumā NATO līderi runāja arī par Eiroatlantiskās sadarbības rezultātā paveikto, aktuālajiem stratēģiskajiem izaicinājumiem un bruņoto spēku kaujas gatavības celšanu, agrīnās brīdināšanas un kontroles sistēmas “AWACS” modernizāciju, kodolpolitiku, hibrīdapdraudējumiem un kiberdrošības jautājumiem, kā arī par dalībvalstu atvēlēto finansējumu aizsardzībai.

NATO 1949. gada 4. aprīlī izveidoja ASV, Kanāda un desmit Eiropas valstis  –  Apvienotā Karaliste, Beļģija, Dānija, Francija, Islande, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija un Portugāle, un šobrīd to veido 29 dalībvalstis.

Ņemot vērā izmaiņas starptautiskās drošības vidē, NATO samitā Varšavā 2016.gada jūlijā tika apstiprināta vienošanās par sabiedroto spēku klātbūtni Baltijas valstīs un Polijā NATO paplašinātās klātbūtnes ietvaros.

Latvijā izvietotās kaujas grupas ietvarvalsts ir Kanāda, Lietuvā – Vācija, Igaunijā – Lielbritānija, Polijā – ASV. Šī apņemšanās skaidri demonstrē alianses vienotību un apņemšanos aizsargāt NATO dalībvalstis pret iespējamo agresoru.

NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību, demonstrējot tās solidaritāti un apņēmību aizstāvēties pret jebkāda veida agresijas izpausmēm. NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas sagaidīšanas ceremonija notika 2017.gada 19.jūnijā Ādažu bāzē.