Veselības ministrs izsaka pateicību iedzīvotājiem par kopīgo darbu pie Covid-19 pandēmijas apkarošanas

11.03.2021

Mēs varam patiešām būtu pateicīgi apdomīgai rīcībai, visiem tiem cilvēkiem, kuri ievēro drošības pasākumus, netiekas ar citām mājsaimniecībām, pareizi valkā individuālās aizsardzības līdzekļus, sadarbojās ar valdības dienestiem šīs pandēmijas ievērošanā, jo kopīgiem spēkiem mums līdz šim ir izdevies novērst saslimstības pieaugumu, savā uzrunā Saeimai norādīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Ministrs atgādināja, ka nesen apritēja gads, kopš COVID-19 ēra Latvijā sākās ar pirmo konstatēto saslimšanu pagājušā gada marta sākumā. Un cīņa ar vīrusu notiek visur ikdienā, katrā darbavietā, katrā ģimenē, katrā mājā, katrā pilsētā, ne tikai slimnīcās, kur ir frontes līnija, ne tikai policistu un autobusu šoferu un pakalpojumu sfēras cilvēku darbā un, protams, arī valdībā.

"Mēs varam patiešām būtu pateicīgi paši savai apdomīgai rīcībai, visiem tiem cilvēkiem, kuri ievēro drošības pasākumus, netiekas ar citām mājsaimniecībām, pareizi valkā individuālās aizsardzības līdzekļus, sadarbojās ar valdības dienestiem šīs pandēmijas ievērošanā, jo kopīgiem spēkiem mums līdz šim ir izdevies novērst saslimstības pieaugumu," sacīja ministrs.

Viņš arī atgādināja, ka piemēri nav tālu jāmeklē. "Ja mēs paskatāmies tepat blakus pie mūsu kaimiņiem Igaunijā, kuriem bija zemāks saslimstības līmenis nekā mums vēl pirms dažām nedēļām. Šodien Igaunija ir vienā no pirmajām vietām Eiropā un pasaulē ar 1957 gadījumiem 24 stundu laikā. Ar kumulatīvo 14 dienu rādītāju. 1453 Igaunijas slimnīcās šodien ir 639 pacienti, un jādomā, ka šī situācija Igaunijas slimnīcās kļūs tikai sliktāk," norādīja ministrs.

Viņš uzskata, ka ar kopīgiem spēkiem izdevies to novērst, un jau vairākus mēnešus ir spēkā diezgan stingri pasākumi. Turklāt saslimstība mazinās lēnām, bet mazinās.

"Mūsu šis 14 dienu skaitlis uz 100 tūkstošiem ir 420, iepretim 429 vakar. Latvijas slimnīcās šodien ir 706 cilvēki ar Covid saslimšanu, no tiem 77 slimo smagi. Tas vēl arvien ir ļoti, ļoti daudz. Tas ir daudz par daudz, lai mēs varētu spert soļus pretī un atvieglot, normalizēt nozaru darbu vairāk, nekā tas ir darīts līdz šim," pauda Pavļuts.

Viņš atgādināja, ka valdības pienākums ir spert soļus, saprātīgi pastiprināt prasības visriskantākajās zonās – darbavietās, tur, kur cilvēki šobrīd īpaši bieži saslimst, arī pastiprinot prasības pašizolācijas un karantīnas ievērošanai un citus pasākumus, lai saslimstība Latvijā neatsāktu augt. "Pie kā tas var novest, mēs ļoti labi redzam Igaunijas gadījumā," sacīja ministrs.

Viņš arī sacīja, ka jārēķinās, ka Covid saslimšana nebeigsies drīz, ir jārēķinās ar tā dēvēto ilgo Covid, ar to, ka, vīrusam mainoties, mutējot, iespējams, nāksies pēc šīs pirmās masveida brīvprātīgās vakcinācijas, būs iespējams jāveic vēl atkārtota vakcinācija nākotnē ar uzlabotām vakcīnām, iespējams, līdzīgi kā tas tiek darīts ar gripas saslimšanu, ar gripas vīrusu. Tas nozīmē, ka mums vēl ilgi būs jāievēro zināma piesardzība. "Droši vien, ka pa īstam uzelpot mēs nevarēsim pirms vasaras," piebilda ministrs.

Arī Covid būs izraisījis garas sekas, ilgas, smagas, uzkrātas sekas citā saslimšanas jomā, hronisku saslimšanu saasinājumus, kurus mēs ilgstoši risināsim, jo šobrīd diemžēl Latvijas veselības aprūpe veselu virkni būtisku veselības pakalpojumu nevar sniegt. Tāpat būs arī Covid pacientiem nepieciešama rehabilitācija, un pie šiem pasākumiem mēs valdībā kopā strādājam.

Šobrīd vakcinētas 88 tūkstoši devas, no tostarp vismaz vienu devu ir saņēmuši jau 70 tūkstoši Latvijas cilvēku, un Veselības ministrijas mērķis, pie kura strādājam gan veidojot masveida vakcināciju, gan citus, mēs plānojam sasniegt līdz augusta beigām – vakcinēt vienu miljonu 200 Latvijas iedzīvotāju jeb 70 procentus no pieaugušajiem iedzīvotājiem.

"Mēs esam izveidojuši lielu vakcīnu portfeli. Kopš manas stāšanās amatā mēs esam nopirkuši pie katras iespējas papildu vakcīnas, un šobrīd mums ir vairāk nekā septiņi miljonu devu," pauda Pavļuts.

Viņš arī uzsvēra, ka COVID neatceļ citas reformas nozarē. Jaunā algu modeļa ieviešana, slimnīcu līmeņošanas jautājumi, tos plāno skatīt nākamās otrdienas valdības sēdē. Uzlabojumi farmācijas jomā, lai zāles būtu lētākas un pieejamākas, investīcijas infrastruktūrā un modernās ārstniecības metodes.

"Diemžēl mantotās, lielā mērā nestrādājošās e-veselības pārveide ir viens no jautājumiem uz mana galda. Un mēs pārveidosim to par atvērtu, modernu digitālās veselības sistēmu, nepieciešamie līdzekļi ir rezervēti. Mēs strādāsim pie onkoloģijas plāna, pie paliatīvās aprūpes uzlabošanas, pie paliekošiem uzlabojumiem psihiskās veselības jomā, rezidentūras apstākļu uzlabošanas un citiem jautājumiem," uzsvēra ministrs.

"Šis laiks reiz beigsies, bet šobrīd mums priekšā ir kopīgs uzdevums – novērst trešo vilni, samazināt saslimstību, lai mēs varam normalizēt nozaru darbu skolās, veikalos, teātros, muzejos atbilstoši ilgā Covid apstākļiem," viņš norādīja.

Foto: Valsts kanceleja