“Attīstībai/Par!” atbalsta priekšlikumu par tiesībām patvēruma meklētājiem strādāt jau pēc 3 mēnešiem

21.01.2021

Saeima ceturtdien, 21.janvārī, nodeva izskatīšanai komisijām “Attīstībai/Par!” (AP!) deputātu un citu frakciju kolēģu rosinātos grozījumus Imigrācijas likumā, kas paredz patvēruma meklētājiem, tostarp no Baltkrievijas, Latvijā piešķirt tiesības strādāt jau pēc 3 mēnešiem.

Šobrīd patvēruma meklētāji ir tiesīgi strādāt tikai pēc 6 mēnešiem gadījumos, kad ir pieteikušies bēgļa vai alternatīvajam statusam, bet lēmums par tā piešķiršanu vēl nav pieņemts, un tas nav noticis viņu vainas dēļ. 

AP! deputāti uzskata - 6 mēneši ir ļoti ilgs laiks. Termiņa saīsināšana ir cilvēciski un ekonomiski pareiza, turklāt daudziem patvēruma meklētājiem ir grūti izdzīvot ar 3 eiro dienā jeb 84 eiro mēnesī. 

Deputātu sagatavotie grozījumi sekmēs patvēruma meklētāju nodarbinātību un viņu profesionālo prasmju un kvalifikāciju saglabāšanu, kā arī veicinās integrāciju un sociālekonomisko iekļaušanos.

Vienlaikus, ņemot vērā politiskos notikumus Baltkrievijā, pieaudzis cilvēku skaits no šīs valsts, kas meklē patvērumu Latvijā un kuru prasmēm būtu pieprasījums darba tirgū. Nepieciešamie grozījumi palīdzēs paātrināt lēmumu pieņemšanu, lai patvēruma meklētāji, tostarp arī Baltkrievijas brīvības cīnītāji, pēc iespējas drīzāk varētu saņemt atbalstu.

Fakti

Kopš 2020. gada augusta ir izsniegtas 123 humanitārās vīzas Baltkrievijas pilsoņiem. 21  Baltkrievijas pilsonis ir lūdzis patvērumu Latvijas Republikā. 2019. gadā kopā tika piešķirti 37 bēgļa un 14 alternatīvie statusi. (PMLP,  https://www.pmlp.gov.lv/lv/patveruma-mekletaji

Topošo patvēruma meklētāju pabalsts ir 3,00 eiro dienā jeb 84,00 eiro mēnesī. 

Pašreizējais regulējums paredz, ka patvēruma meklētājs drīkst būt nodarbināts, kad ir saņēmis pozitīvu lēmumu par statusa piešķiršanu vai nav saņēmis lēmumu sešu mēnešu laikā.  

Šobrīd vidēji patvēruma meklētāju iesniegumi tiek izskatīti 3 mēnešu laikā, bet ir gadījumi, kad iesnieguma statusa piešķiršanai aizņem 6, 12 un pat 14 mēnešus. Šo mēnešu laikā patvēruma meklētājs nav tiesīgs strādāt un ir spiests iztikt ar piešķirto pabalstu un sabiedrības ziedojumiem. (Nevalstiskā organizācija “Make Room”)