Pavļuts Saeimas debatēs par pašvaldību reformu: “Saskaldītajai vietvalžu politikai jāliek punkts”

05.03.2020

Saeimai skatot ilgi tapušo Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojektu, opozīcija plaši izmanto iespēju debatēt par juridiski specifiskiem un tehniskiem priekšlikumiem, tādējādi novilcinot laiku, lai beidzot pieliktu punktu saskaldītajai vietvalžu politikai Latvijā, tā parlamenta debatēs sacīja “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.


“Šajā gadījumā tiek aizmirsts, par ko tiek runāts, tiek skaldīti mati, piesaukti argumenti, tiek aizmirsts pats būtiskākais - tā ir virzība un Latvijas attīstību. […] Ir mēģinājumi ievilkt garumā, izspiest maksimālu politisko kapitālu uz Latvijas iedzīvotāju rēķina. Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) ir pašvaldību partija, kura ir ekspluatējusi pēdējo pili, pēdējos resursus, ko ir varējusi, no šīs saskaldītās vietvalžu politikas, kāda Latvijā līdz šim ir bijusi. Lūdzu, izbeigsim šo un iesim uz priekšu! Pietiks, mums vēl jādiskutē par novadu robežām. Lūdzu, ķeramies pie nopietniem jautājumiem!” parlamentu mudināja Pavļuts.

“Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītājs atgādināja arī vārdus, kas no Saeimas tribīnes izskanēja 2008. gada nogalē parlamenta debatēs par toreizējo pašvaldību reformu. “ “Es skatos, ka šodien acīmredzot ir tā diena, kad runa ir par ilgtspējīgu Latviju, kad runa ir par mūsu nākotni. Un parlaments sadalīsies, tajos, kas ir par to, lai mēs ietu uz priekšu, un tajos, kam vajag tikai politiskās runas, stagnāciju un mīņāšanos uz vietas.” Kas ir teicis šos vārdus? Māris Kučinskis - Tautas partijas deputāts. Toreiz Kučinska kungs nobalsoja par reformu, ZZS nobalsoja pret. Šodien Kučinska kungs ir politiskajā spēkā, kurš acīmredzot balsos pret reformu. Jebkuru iegansti, jebkuri priekšlikumi ir labi, lai kāptu tribīnē, vilktu garumā laiku un attālinātu to brīdi, kad reforma, kas vairāk nekā 20 gadus nav izdarīta, stātos spēkā,” sacīja Pavļuts.

Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojektu 2. lasījumam Administratīvi teritoriālās reformas komisija skatīja vairāk nekā 80 stundas, tika izskatīti 335 priekšlikumi un uzklausīti vairāk nekā 100 pašvaldību pārstāvji. Lai pašvaldības kļūtu efektīvākas un iedzīvotājiem draudzīgākas, šā brīža likumprojekta redakcija paredz pašvaldību skaitu samazināt gandrīz par trešdaļu, šā brīža 119 pašvaldību vietā izveidojot 40.

Foto: Ieva Ābele, Saeima