Dace Rukšāne-Ščipčinska: Lai visi Latvijas bērni augtu ģimeniskā vidē

02.06.2020

Bērna labākajās interesēs ir atrasties drošā vidē, kuru spēj nodrošināt tikai ģimene un kvalitatīvas attiecības tajā. Šodien Saeimas Cilvēktiesību un sociālo lietu komisijā norisinājās diskusija par moratoriju jeb pagaidu aizliegumu ļaut adoptēt bērnus ārzemēs, un Dace Rukšāne-Ščipčinska (AP!) balsoja PRET šādu aizliegumu.

Dace: “Mēs nevaram atbalstīt adopcijas aizliegumu vai moratoriju, kamēr bērnu namos nonākošo bērnu skaits ir ap 700 bērniem. Ar adopcijas aizliegumu mēs pārkāptu bērnu tiesības uzaugt ģimenē.”

Taču Latvijai ir jāveic virkne uzlabojumu adopcijas politikā, un mūsu valstij jādara viss iespējamais, lai adopcija būtu katra individuālā bērna labākajās interesēs.

Pirmkārt: ar likuma spēku novērst situāciju, ka, apejot likumus, bērni pirms ārzemju adopcijas tiek izņemti no audžuģimenēm un novietoti atpakaļ bērnu namos. Šādas situācijas ir jānovērš.

Otrkārt: jāveic stingrāka uzraudzība ārzemju adopcijai, īpaši uz Amerikas Savienotajām valstīm – jāpārskata kritēriji gan uzņemošo ģimeņu pusē, gan adopcijas aģentūru izvēlē.

Treškārt: jāpagarina pēcadopcijas uzraudzības laiks, lai Latvijas puse var pārraudzīt uz ārzemēm adoptētā bērna apstākļus ilgāk – pašreiz tie ir tikai nieka 2 gadi, kamēr Polijā tas jādara līdz bērna 18 gadu vecumam.

Mēs arī atbalstām kursus ārzemju adoptētājiem – katrs adoptētājs, pirms viņam ļauj adoptēt bērnu, iziet apmācību kursus un psiholoģisko izpēti. Kursus organizētu Latvijas puse.

To visu mēs varam darīt, vienlaikus neliedzot bērniem augt ģimenē.

Foto: Ieva Ābele, Saeima