Saeima skatīs grozījumus par pacienta gribas izteikšanu ārstniecības procesā

22.04.2021

Saeimā skatīs grozījumus, ar kuriem iecerēts likumā nostiprināt pacienta tiesības atteikšanos no atdzīvināšanas metodes vai dzīvību uzturošas ārstēšanas, ja pacienta nāve nav novēršama, reģistrēt vienotajā veselības nozares elektroniskajā sistēmā.

Saeimas deputāts, ārsts Andris Skride jau iepriekš norādījis piemēru no sava darba ikdienas. "Kāda paciente, kura jau pati apzinājās, ka viņa negrib tikt reanimēta. Viņa bija kardioloģiski slima, un viņa vienmēr nesa uz slimnīcām un visur, kur brauca, tādu ietītu rullīti, tādā skaistā, glītā rokrakstā: “Lūdzu, ja es nomirstu, mani neatdzīviniet!” Tas bija, nu ne nelegāli, bet nekur neapstiprināti un to vajag vienkārši valstiski noteikt".

Viņš atbalsta, ka pacientu gribas noteikšana tiktu sakārtota. Deputāts arī skaidro, ka šobrīd jau teju sagatavoti grozījumi pacientu tiesību likumā, lai ļautu pacientam ar smagām slimībām, vēl pirms to saasināšanās, ļaut izteikt savu ārstēšanas gribu. 

Skride gan uzsvēra – viņš likumā paredzējis un atbalsta tikai hronisku slimību gadījumā noteikto pacienta gribu, bet ne akūtu situāciju gadījumā. 

Proti, viņš neatbalsta, piemēram, to, ka pacients varētu atteikties no ārstēšanas infarkta gadījumā, jo to bieži var ātri novērst un pacients bez problēmām turpina savu dzīvi. 

Skride ar šādām situācijām, kad būtu svarīga iespēja izteikt gribu, saskāries arī pats kā ārsts.

Foto: Ieva Ābele, Saeima