Saeimas Budžeta komisija noraida ieceri stiprināt NVO darbību un pilsonisko sabiedrību

11.12.2018

Ar šā gada 1. janvāri stājās spēkā jauna Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksāšanas kārtība, kā rezultātā sarucis arī ziedojumu apjoms nevalstiskajām organizācijām. Kā minēts 2018. gada jūlijā veiktajā NVO aptaujā par Uzņēmumu ienākumu nodokļu reformas ietekmi uz ziedojumu saņēmējiem 2018. gada pirmajā pusgadā, ziedojumu apjoms sektorā samazinājies par 38%. Vislielāko ziedojumu kritumu ir piedzīvojušās tādas jomas kā kultūra (62%), sports (51%) un pilsoniskās sabiedrības attīstība (42%).

Atsaucoties uz vairāku nevalstisko organizāciju izteikto aicinājumu iesniegt priekšlikumu grozījumiem Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, „Attīstībai/Par!” frakcijas deputāts Juris Pūce 6. decembrī iesniedza priekšlikumu izskatīšanai Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā.

Šodien, 11. decembrī, aizvadītajā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē priekšlikums netika atbalstīts, pamatojoties ar bažām par sasteigtu likumprojektu un fiskālo ietekmi.

 “Lai risinātu būtisko problēmu ar straujo ziedojumu sarukumu nevalstiskajām organizācijām, iesniedzu priekšlikumu grozījumiem Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā. Tā bija nozīmīga 2017. gada nodokļu reformas kļūda, kas ir rezultējusies ievērojamā NVO finansējuma kritumā, kas apdraud NVO darbību un pilsonisko sabiedrību kopumā. Man ir žēl, ka Budžeta komisijas locekļi noraidīja šo priekšlikumu un nesaprot šī jautājuma nozīmīgumu, kas ir svarīgs no stipras pilsoniskās sabiedrības attīstības viedokļa,” tā Pūce.