“Attīstībai / Par!” iniciatīva palielināt akcīzes nodokli saldinātajiem dzērieniem gūst atbalstu Saeimas komisijā

15.05.2019

Cukurs ir izteikti kaitīgs cilvēka veselībai un apdraud dzīves kvalitāti, tāpēc “Attīstībai / Par!” deputāti Ilmārs Dūrītis, Andris Skride un Inese Voika piedāvā palielināt akcīzes nodokli saldinātajiem dzērieniem. Šodien, 15. maijā, Saeimas (nodokļu) komisija to atbalstīja.


Deputātu priekšlikums paredz, ka ar 2020. gada 1. jūniju visiem saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem palielinās akcīzes nodoklis, tādejādi motivējot cilvēkus izvairīties no šiem “slēptā cukura” produktiem un izvēlēties veselīgākus dzērienus. Sabiedrības veselības uzlabošana ir arī viens no Krišjāņa Kariņa valdības mērķiem. Lai uzlabotu esošo situāciju un samazinātu cukura patēriņu, pirmais solis ir pārtraukt lietot saldinātos dzērienus.

Kā mainīsies akcīzes nodoklis?

Atbalstītais priekšlikums paredz, ka dzērieniem ar cukura saturu līdz pieciem gramiem uz 100 litriem likme ir 7,40 eiro, dzērieniem ar cukura saturu no pieciem līdz astoņiem gramiem uz 100 litriem – 10 eiro, bet dzērieniem ar cukura saturu no astoņiem gramiem uz 100 litriem – 30 eiro. 

Patlaban akcīzes nodokļa likme bezalkoholiskajiem dzērieniem ir 7,40 eiro par 100 litriem dzēriena.

Saldinātie dzērieni ir īpaši bīstami, jo “maskē” cukuru

Lielākā daļa no cukuriem tiek uzņemti maskētā veidā, uzturā lietojot saldinātos dzērienus. Saldinātajos dzērienos slēpjas tīrs cukurs, kas ātri uzsūcas asinīs un strauji paaugstina cukura līmeni, ietekmē insulīna svārstības un citus cukura vielmaiņas procesus. Lielākā daļa gāzēto dzērienu un augļu sulu ievērojami pārsniedz rekomendējamās cukura patēriņa dienas devas 

Saldināti dzērieni ir saistīti ar slimībām un priekšlaicīgu nāvi, pierāda pētījumi

Ir pierādīts, ka saldināto dzērienu lietošana ir saistīta ar tādu slimību veidošanās risku kā

  • 2. tipa cukura diabēts, 

  • sirds asinsvadu slimības,

  • hipertensija,

  • aptaukošanās,

  • zobu kariess u.c. 

Organizācija “Anglijas sabiedrības veselība” (Public Health England) šī gada janvāra sākumā paziņoja, ka 10 gadus vecs bērns savas dzīves laikā apēd nesamērīgi lielu cukura daudzumu, kas nav ieteicams pat pieaugušam cilvēkam. 

2019. gadā Amerikas Kardiologu asociācija prezentēja datus par saldināto dzērienu patēriņa saistību ar priekšlaicīgās nāves risku, secinot, ka katra saldināto dzērienu porcija palielina priekšlaicīgās nāves risku vismaz par 5%.

Ārvalstu pieredze uzrāda pozitīvus rezultātus

Pēc 2015. gadā publicētā Pasaules Veselības organizācijas pētījuma un tam sekojošām dažādu valstisku veselības organizāciju aktivitātēm, kopš 2015. gada vairāk nekā 35 valstīs un reģionos ir ieviests «cukura nodoklis» ar mērķi padarīt dārgākus cukurotus produktus, īpaši saldinātos dzērienus.

2018. gadā šo valstu sarakstam pievienojās arī Igaunija.

Sagaidāmie pozitīvie efekti no diferencētās akcīzes nodokļa likmes ieviešanas bezalkoholiskajiem dzērieniem ir:

  1. saldināto produktu patēriņa samazinājums (pasaules dati liecina, ka diferencēto likmju piemērošana ļauj samazināt saldināto produktu patēriņu līdz pat 20%);
  2. papildus nodokļu ieņēmumu pieaugums un tā tālākā izmantošana sabiedrības veselības vajadzībām;
  3. veselības aprūpes budžeta izdevumu samazinājums noteiktu modificējamo slimību ārstēšanai ar tai sekojošu racionālāku līdzekļu pārdali citu slimību ārstēšanai;
  4. iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto dzīves gadu skaita palielinājums ar tam sekojošās pozitīvas ekonomiskās atdeves pieaugumu;
  5. veselībai draudzīgāko produktu īpatsvara pieaugums bezalkoholisko dzērienu tirgū.