15.05.2019
Cukurs ir izteikti kaitīgs cilvēka veselībai un apdraud dzīves kvalitāti, tāpēc “Attīstībai / Par!” deputāti Ilmārs Dūrītis, Andris Skride un Inese Voika piedāvā palielināt akcīzes nodokli saldinātajiem dzērieniem. Šodien, 15. maijā, Saeimas (nodokļu) komisija to atbalstīja.
Deputātu priekšlikums paredz, ka ar 2020. gada 1. jūniju visiem saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem palielinās akcīzes nodoklis, tādejādi motivējot cilvēkus izvairīties no šiem “slēptā cukura” produktiem un izvēlēties veselīgākus dzērienus. Sabiedrības veselības uzlabošana ir arī viens no Krišjāņa Kariņa valdības mērķiem. Lai uzlabotu esošo situāciju un samazinātu cukura patēriņu, pirmais solis ir pārtraukt lietot saldinātos dzērienus.
Atbalstītais priekšlikums paredz, ka dzērieniem ar cukura saturu līdz pieciem gramiem uz 100 litriem likme ir 7,40 eiro, dzērieniem ar cukura saturu no pieciem līdz astoņiem gramiem uz 100 litriem – 10 eiro, bet dzērieniem ar cukura saturu no astoņiem gramiem uz 100 litriem – 30 eiro.
Patlaban akcīzes nodokļa likme bezalkoholiskajiem dzērieniem ir 7,40 eiro par 100 litriem dzēriena.
Lielākā daļa no cukuriem tiek uzņemti maskētā veidā, uzturā lietojot saldinātos dzērienus. Saldinātajos dzērienos slēpjas tīrs cukurs, kas ātri uzsūcas asinīs un strauji paaugstina cukura līmeni, ietekmē insulīna svārstības un citus cukura vielmaiņas procesus. Lielākā daļa gāzēto dzērienu un augļu sulu ievērojami pārsniedz rekomendējamās cukura patēriņa dienas devas
Ir pierādīts, ka saldināto dzērienu lietošana ir saistīta ar tādu slimību veidošanās risku kā
2. tipa cukura diabēts,
sirds asinsvadu slimības,
hipertensija,
aptaukošanās,
zobu kariess u.c.
Organizācija “Anglijas sabiedrības veselība” (Public Health England) šī gada janvāra sākumā paziņoja, ka 10 gadus vecs bērns savas dzīves laikā apēd nesamērīgi lielu cukura daudzumu, kas nav ieteicams pat pieaugušam cilvēkam.
2019. gadā Amerikas Kardiologu asociācija prezentēja datus par saldināto dzērienu patēriņa saistību ar priekšlaicīgās nāves risku, secinot, ka katra saldināto dzērienu porcija palielina priekšlaicīgās nāves risku vismaz par 5%.
Pēc 2015. gadā publicētā Pasaules Veselības organizācijas pētījuma un tam sekojošām dažādu valstisku veselības organizāciju aktivitātēm, kopš 2015. gada vairāk nekā 35 valstīs un reģionos ir ieviests «cukura nodoklis» ar mērķi padarīt dārgākus cukurotus produktus, īpaši saldinātos dzērienus.
2018. gadā šo valstu sarakstam pievienojās arī Igaunija.