No 1. janvāra ir spēkā Labklājības ministrijas virzītais atbalsts ģimenēm

13.01.2020

No 1. janvāra palielinās atbalsts vecākiem, kuru bērni ilgstoši un smagi slimo. Šīs pārmaiņas virzīja Labklājības ministrija kopā ar Bērnu slimnīcu. "Attīstībai / Par!" deputāti Inese Ikstena un Andris Skride tikās ar vecāku pārstāvjiem, un piedalījās likumprojekta tapšanā.

Slimības pabalstus par smagi slima bērna kopšanu izmaksās ilgāk

Slimības pabalstu vecākam, kurš nestrādā saistībā ar nepieciešamību kopt smagi slimu bērnu, izmaksās par ilgāku nepārtrauktu darbnespēju, paredz 1. janvārī spēkā stājušies grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu".

🗣 Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride iepriekš pauda, ka līdz šim vecākiem, kuru bērni ilgstoši un smagi slimo, nācies daudzas reizes atkārtoti lūgt ārstam izsniegt jaunu slimības lapu, jo nepārtrauktas darba nespējas periods šādā situācijā ir maksimāli 21 diena. "Tas rada neērtības vecākiem, kā arī lieku birokrātiju, ja bērns turpina slimot un viņa veselības stāvoklis ir nemainīgs. Šī kārtība mainīsies".

✔️ Turpmāk smagu diagnožu gadījumos, kad bērnam ir nepieciešama ilgstoša ārstēšana un nepārtraukta vecāku klātbūtne, darba nespējas lapu vecākiem pēc Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu konsīlija lēmuma varēs izsniegt uz ilgāku laiku. Šādos gadījumos slimības pabalsta izmaksas ilgums būs līdzīgi kā pilngadīgas personas darbnespējas gadījumā - 26 nedēļas, ja darbnespēja ir nepārtraukta, bet ne ilgāk par trim gadiem piecu gadu periodā, ja darbnespēja atkārtosies ar pārtraukumiem.

Pārmaiņas tapa kopā ar smagi slimu bērnu vecākiem

🗣 "Nepilnības pabalstu sistēmā ğimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, esmu konstatějusi, tiekoties ar bērnu vecākiem. Mēs vēlējāmies novērst situācijas, kad slimības pabalsti par smagi slima bērna kopšanu tiek izmaksāti tikai 21 dienu, ar ko bieži vien nepietiek bērna ārstēšanai vai rehabilitācijai,"skaidro Inese Ikstena. "Pēc manas iniciatīvas jautājums tika izskatīts Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē, uz kuru biju uzaicinājusi arī bērnu māmiņas. Man ir prieks, ka sadarbībā ar māmiņām un Sociālo un darba lietu komisiju mums ir izdevies kaut nedaudz uzlabot ğimeņu labklājību."