Dace Rukšāne-Ščipčinska: Satversmē būtu jānostiprina Tiesībsarga institūcija

25.02.2021

Debatējot par Tiesībsarga ziņojumu par 2020.gadu, “Latvijas attīstībai” valdes locekle un frakcijas “Attīstībai/Par!” Saeimas deputāte Dace Rukšāne-Ščipčinska runāja par cilvēktiesību aizsardzību pandēmijas laikā, par vides pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī par nepieciešamību Satversmē nostiprināt Tiesībsarga institūciju, tādējādi mazinot politisko ietekmi uz Tiesībsarga biroju.

“Vēlos piekrist un vēlreiz atskaņot tiesībsarga tēzi, ka cilvēktiesības nav atceltas vai pārtrauktas pandēmijas laikā. Cilvēktiesību principiem un apsvērumiem ir jābūt klātesošiem ikviena lēmuma pieņemšanā, tai skaitā ārkārtējā situācijā,” pauda Dace Rukšane-Ščipčinska.

Deputāte atzinīgi novērtēja Tiesībsarga aktivitātes cilvēku ar invaliditāti tiesību aizsardzībā, kā arī pateicās par atbalstu “Attīstībai/Par!” virzītiem grozījumiem Dzīvokļa īpašuma likumā vides pieejamības nodrošināšanai.

Rukšāne-Ščipčinska iezīmēja problēmas ar deinstitucionalizācijas procesa ieviešanu, uzsverot, ka tieši šis politikas instruments spētu nodrošināt nepieciešamo atbalstu cilvēku dzīvesvietās, lai cilvēki ar invaliditāti spētu pilnvērtīgi dzīvot sabiedrībā un būtu līdztiesīgi mūsu sabiedrības līdzcilvēki.

Deputāte uzskata, ka Saeimai nepieciešams nekavējoties stiprināt Tiesībsarga kapacitātes: “Satversme būtu jāgroza, nevis lai ierobežotu kādas cilvēku grupas tiesības – kā to piedāvā daži politiskie spēki - bet lai Satversmē nostiprinātu Tiesībsarga institūciju, tādējādi mazinot politisko ietekmi uz Tiesībsarga biroju un patiešām stiprinātu cilvēktiesību aizsardzību valstī!”

Informācijai: “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcija Saeima 7.janvārī atbalstīja grozījumus Tiesībsarga likumā, kas paredz izmaiņas tiesībsarga izvirzīšanas kārtībā, kā arī pilnvaru termiņā. Ar izmaiņām noteikts, ka viena un tā pati persona var būt par tiesībsargu ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas. Attiecīgās izmaiņas stāsies spēkā 2022.gada 1.janvārī un vēl neattieksies uz nākošajām tiesībsarga vēlēšanām, kam jānotiek 2021. gadā. Nacionālā apvienība, "Jaunā vienotība", "Attīstībai/Par", kā arī Zaļo un Zemnieku savienība tiesībsarga amatā atkārtotai apstiprināšanai virzīs pašreizējo tiesībsargu Juri Jansonu.