VARAM 10. aprīlī iepazīstinās ar pašvaldības reformu

09.04.2019

Trešdien 10. aprīlī, plkst. 12.00 Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) (Peldu ielā 25, 409.t.) rīkos pašvaldību reformas prezentācijas pasākumu, kura laikā ministrs Juris Pūce (AP!) iepazīstinās pašvaldību pārstāvjus, ministrijas sociālos partnerus un žurnālistus ar izstrādātajiem pašvaldību izveides kritērijiem un uz to pamata tapušo administratīvi teritoriālā iedalījuma karti.

Latvijas Mobilā Telefona (LMT) prezidents prof. Juris Binde un Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns prof. un pētnieks Gundars Bērziņš klātesošos iepazīstinās ar LU un LMT kopīgi izstrādāto unikālo un starptautiski validēto pieeju Lielo datu analīzei un ekonomiski pamatotu lēmumu pieņemšanai, kā arī demonstrēs šīs pieejas izmantošanas iespējas Latvijas administratīvo teritoriju ekonomiskās aktivitātes un iedzīvotāju iekšējās aktivitātes svārstību izvērtēšanai, izmantojot mobilā tīklā noslodzes datus.

Tāpat par reformu eksperta viedokli sniegs ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs, uzstājoties ar tēmu: “Reģionu attīstības izaicinājumi demogrāfisko un ekonomisko pārmaiņu ietekmē”, kur īpaši tiks akcentēta produktivitātes nozīme, to skaitā, lai mazinātu emigrāciju un rastu līdzekļus skolotāju algu pieaugumam, kā arī tiks skarti mobilitātes jautājumi kontekstā ar vietējo pašvaldību reformu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce par savu galveno darbu ministra amatā izvirzījis apņemšanos līdz 2021. gadam apvienot pašvaldības ilgtspējīgākās un ekonomiski spēcīgākās vienībās, kas spēj iedzīvotājiem nodrošināt likumā minēto pašvaldību autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā par samērīgām izmaksām.

Šobrīd nevienlīdzība pašvaldību starpā ir liela

  • Piemēram, administratīvās izmaksas vien pašvaldībās svārstās no 50-200 eiro uz vienu iedzīvotāju (tikai 28 pašvaldībās tās ir mazāk nekā 7% no pašvaldības budžeta).
  • No pašvaldību izlīdzināšanas fonda dotācijas saņem 104 no 119 pašvaldībām. Tikai 57 pašvaldības spēj nodrošināt ar darbavietām vairāk nekā 40% tās darbspējas vecuma iedzīvotāju.
  • Vien 46 pašvaldībām ir iespēja veikt investīcijas 1 milj. eiro apmērā, kas nozīmē, ka ir grūti runāt par pašvaldības attīstīšanos un infrastruktūras attīstīšanu.
  • Tikai 62 pašvaldībās notiek biznesa ideju konkursi vai tās spēj piedāvāt grantus uzņēmējdarbībai.
  • Lai izveidotu vidusskolu ar vismaz divām paralēlklasēm, pietiekams skolēnu skaits šobrīd ir vien 38 pašvaldību vidusskolās.

Šie skaitļi ir apliecinājums, ka Latvijas iedzīvotāju interesēs ir nepieciešams veikt pašvaldību reformu.

Žurnālisti laipni aicināti piedalīties, reģistrējoties: https://forms.gle/b6o7SyaXKC6KEvhE6

Iekļūšanu VARAM ēkā varam nodrošināt tikai reģistrētiem mediju pārstāvjiem.

Visiem interesentiem būs iespēja sekot līdzi pasākuma tiešraidei ministrijas mājas lapā, kā arī sociālajos tīklos – Facebook un Twitter.